DĘBNO. Jakub Litke i Piotr Stefański stworzyli swój historyczny kanał na Youtube. Od kilku dni na kanale Hi StoryCzni można oglądać ich pierwszy film poświęcony miejscowości Dębno nad Wartą
Film pokazuje bogatą historię miejscowości, najważniejsze postaci wywodzące się stąd, przede wszystkim arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego Kota, wychowawcę królewskich synów, zabytki i dzień dzisiejszy. Z niespełna 15-minutowego filmu można dowiedzieć się naprawdę wiele.
Twórcy kanału są ludźmi bardzo młodymi. Jakub Litke ma 27 lat i mieszka w Pięczkowie, Piotr Stefański ma 26 lat i mieszka w Strzyżewie (powiat nowotomyski). - Ukończyliśmy studia prawnicze na jednej z poznańskich uczelni. Nasze prace magisterskie jako jedne z pierwszych w kraju dotyczyły badania szeroko rozumianego patostreamingu w internecie w kontekście prawa karnego. Obecnie jesteśmy słuchaczami studiów doktoranckich w dziedzinie ekonomii. Piotrek zawodowo pełni funkcję kierowniczą w firmie zajmującej się obróbką drewna, ja jestem inspektorem ds. prawnych i rzecznikiem prasowym w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Środzie - opowiada Jakub Litke.
Historia, polityka i socjologia to ich wielkie pasje, którym poświęcają wolny czas. Lubią także gry komputerowe, podczas rozgrywki często dyskutują i wymieniają poglądy.
- Na pomysł założenia własnego kanału o tematyce historycznej wpadliśmy już jakiś czas temu, podczas jednej z rozgrywek. Byłem pomysłodawcą opisania Dębna, ponieważ ta miejscowość fascynowała mnie od zawsze. Amatorsko uprawiam kolarstwo szosowe i jest to mój częsty punkt na trasie - mówi Jakub Litke. - Cicha i spokojna wieś z niesamowitą historią, którą czuć w powietrzu. Była to dla nas wspaniała podróż do czasów zamierzchłych i sądzimy, że jest to również początek długiej przygody związanej z tworzeniem filmów historycznych.
W dalszej kolejności planują lot do Warszawy, która będzie miejscem nagrania kolejnego filmu, a następnie jest w planach Międzyrzecki Rejon Umocniony. Równolegle chcą przygotowywać materiały o swoich rodzinnych stronach.
Po dwóch dniach od premiery już widać, że film o Dębnie przyjął się bardzo dobrze, co jeszcze bardziej motywuje do dalszych działań.
(k)