Film pokazuje bogatą historię miejscowości, najważniejsze postaci wywodzące się stąd, przede wszystkim arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego Kota, wychowawcę królewskich synów, zabytki i dzień dzisiejszy. Z niespełna 15-minutowego filmu można dowiedzieć się naprawdę wiele.
Twórcy kanału są ludźmi bardzo młodymi. Jakub Litke ma 27 lat i mieszka w Pięczkowie, Piotr Stefański ma 26 lat i mieszka w Strzyżewie (powiat nowotomyski). - Ukończyliśmy studia prawnicze na jednej z poznańskich uczelni. Nasze prace magisterskie jako jedne z pierwszych w kraju dotyczyły badania szeroko rozumianego patostreamingu w internecie w kontekście prawa karnego. Obecnie jesteśmy słuchaczami studiów doktoranckich w dziedzinie ekonomii. Piotrek zawodowo pełni funkcję kierowniczą w firmie zajmującej się obróbką drewna, ja jestem inspektorem ds. prawnych i rzecznikiem prasowym w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Środzie - opowiada Jakub Litke.
Historia, polityka i socjologia to ich wielkie pasje, którym poświęcają wolny czas. Lubią także gry komputerowe, podczas rozgrywki często dyskutują i wymieniają poglądy.
- Na pomysł założenia własnego kanału o tematyce historycznej wpadliśmy już jakiś czas temu, podczas jednej z rozgrywek. Byłem pomysłodawcą opisania Dębna, ponieważ ta miejscowość fascynowała mnie od zawsze. Amatorsko uprawiam kolarstwo szosowe i jest to mój częsty punkt na trasie - mówi Jakub Litke. - Cicha i spokojna wieś z niesamowitą historią, którą czuć w powietrzu. Była to dla nas wspaniała podróż do czasów zamierzchłych i sądzimy, że jest to również początek długiej przygody związanej z tworzeniem filmów historycznych.
W dalszej kolejności planują lot do Warszawy, która będzie miejscem nagrania kolejnego filmu, a następnie jest w planach Międzyrzecki Rejon Umocniony. Równolegle chcą przygotowywać materiały o swoich rodzinnych stronach.
Po dwóch dniach od premiery już widać, że film o Dębnie przyjął się bardzo dobrze, co jeszcze bardziej motywuje do dalszych działań.
(k)