ZANIEMYŚL. Zakończyły się już tegoroczne Zaniemyskie Bitwy Morskie. W ostatni weekend lipca można było uczestniczyć w Zaniemyskim Dniu Podróżnika, skorzystać z kolejnego zlotu food trucków lub wysłuchać koncertu duetu fortepianowego
Zamiast jednego wielkiego koncertu, tak jak było co roku, w tym roku na Zaniemyskie Bitwy Morskie składał się bogaty cykl różnorodnych wydarzeń podczas czterech lipcowych weekendów. Wydarzenia muzyczne, kulturalne, rozrywkowe i sportowe odbywały się w trzech różnych miejscach - w amfiteatrze, na plaży i na Wyspie Edwarda.
Nie zabrakło jednak gwiazd. Na wyspie wspaniały koncert dała Anita Lipnicka. Tydzień później wyspa pękała w szwach podczas występu kabaretu Ani Mru Mru. Dwa tygodnie temu na scenie na wyspie wystąpił Czesław Mozil oraz odbył się koncert charytatywny w wykonaniu zespołu Gospel Joy.
W każdą niedzielę lipca na wyspie odbywały się również koncerty muzyki klasycznej. W minioną niedzielę cykl zakończył koncert Duo "La Valse'89". Duo Fortepianowe "La Valse'89" to niecodzienne połączenie małżeństwa pianistów w jeden zespół.
Wcześniej jednak, bo w sobotę, na wyspie zaplanowano II Zaniemyski Dzień Podróżnika. Spotkanie podróżników w Zaniemyślu po pandemicznej przerwie wróciło w pięknym stylu. Na środku Jeziora Raczyńskiego zaprezentowała się Miłka Raulin, czyli najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. Ania Świerczyńska i Maciej Bąk opowiadali o swej podróży przez Azję i Australię. Katarzyna Augustyn opowiadała o swej miłości do Laponii. Joanna i Paweł Poterscy Fiatem 125p przejechali 45 tys. km. Nie tylko opowiedzieli o swej wyprawie, ale też zaprezentowali pojazd, który objechał świat dookoła, a w sobotę dopłynął na Wyspę Edwarda.
Swoją prelekcję miał również organizator Zaniemyskiego Dnia Podróżnika, czyli Jędrzej Józefowicz, podróżnik ze Środy, który dwa lata temu przeszedł pieszo ze Środy do Rzymu. Podczas II Zaniemyskiego Dnia Podróżnika wolontariusze Fundacji Pomocy Dzieciom "PomaGosie" zbierali pieniądze na rzecz Filipa i Grzesia.
W ostatni weekend bitew do Zaniemyśla ponownie przyjechały food trucki. Zlot food trucków w amfiteatrze znów cieszył się sporym zainteresowaniem.
Niestety - ze względu na pogodę - nie doszły do skutku bezpłatne loty balonem.
W sobotę rozegrany został też turniej wędkarski - więcej piszemy o nim na stronach sportowych.
krzem