Kilkanaście dni temu na Wyspie Edwarda stanął wielki namiot. Kupiła go, a w zasadzie wzięła w leasing, spółka Środa XXI, która zaraz wydzierżawiła go samorządowi powiatu średzkiego. Przed zimą namiot ma być przewieziony do Środy, gdzie będzie zadaszeniem dla lodowiska przy kąpielisku miejskim
Prezes spółki Środa XXI Joanna Marusik mówi, że leasing obejmuje 59 rat miesięcznych (niespełna pięć lat). Nie zdradza pełnej kwoty leasingu. Cały namiot ma wymiary 45 x 25 m. Jego wysokość to 3 m.
Na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu stanęła tylko część namiotu o rozmiarach 25 x 20 m. Właściciel wyspy, czyli gmina Zaniemyśl, uzyskał konieczne pozwolenia konserwatora zabytków.
W październiku namiot ma być zdemontowany i już w pełnym wymiarze rozłożony w Środzie przy kąpielisku miejskim, w najbliższym sąsiedztwie sceny. To tam właśnie ma służyć jako zadaszenie dla lodowiska.
Aby przygotować plac pod lodowisko będzie trzeba wyciąć część drzew w parku przy scenie. Plac ma być wybetonowany, ale ma się w nim znaleźć także instalacja, która zimą będzie służyła zamrażaniu i chłodzeniu tafli lodowiska. Spółka Środa XXI zamierza starać się o dofinansowanie inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim.
Lodowisko miałoby być czynne od listopada do marca lub nawet kwietnia, w zależności od pogody. Spółka planuje także organizację wypożyczalni sprzętu na lodowisko.
Dlaczego spółka kupiła namiot teraz, a nie dopiero przed sezonem zimowym? Joanna Marusik tłumaczy, że Środa XXI chciała jak najszybciej zacząć spłacać raty. Dlatego zdecydowała się namiot leasingować już od maja i natychmiast wydzierżawić go powiatowi. Czy powiat płaci dzierżawę z własnego budżetu, czy też wynajął namiot dalej, czyli Powiatowemu Centrum Rozwoju, a może MaxMarinie, postaramy się odpowiedzieć za tydzień.
(k)