W ubiegłym tygodniu w średzkim szpitalu, na oddziale chirurgicznym, działalność rozpoczęła pracownia biopsji gruczołu piersi. Szpital rozpoczął współpracę z dr. hab. profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego Dawidem Murawą, który raz w tygodniu w Środzie będzie prowadził badania i wykonywał onkologiczne zabiegi
Pracownia oficjalnie działalność rozpoczęła 21 lutego. Z fachowej pomocy D. Murawy będzie można korzystać nie tylko raz w tygodniu, gdyż - jak się dowiedzieliśmy - uznany chirurg będzie wraz ze średzkim zespołem także przeprowadzał operacje w ramach pakietu onkologicznego.
Dzięki możliwości pobrania pod kontrolą USG materiału do badania histopatologicznego można szybko i skutecznie rozpocząć leczenie lub wykonać małoinwazyjny zabieg. To właśnie w średzkim szpitalu będą wykonywane tego tupu kompleksowe usługi. W naszym szpitalu działa już poradnia onkologiczna, gdzie przyjmuje onkolog Mateusz Wichtowski. Panowie świetnie się znają, co na pewno ułatwi współpracę. Już od marca obaj lekarze będą współpracowali z naszym oddziałem chirurgii nie tylko w poradniach, ale także na samym oddziale i bloku operacyjnym.
W ostatnich latach Dawid Murawa pracował m.in. w szpitalu w Gnieźnie. Od kilku tygodni jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zielonej Górze. Dzięki temu szpital średzki rozpoczął też współpracę z katedrą i Kliniką Chirurgii i Onkologii Uniwersytetu w Zielonej Górze. W zeszłym roku Dawida Murawę wybrano prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Prezes średzkiego szpitala Paweł Dopierała zwraca uwagę, że to kolejny doskonały fachowiec, który decyduje się rozpocząć współpracę ze średzkim szpitalem. Teraz pacjenci ze Środy znacznie szybciej będą mogli zostać poddani koniecznym badaniom i zabiegom. Dzięki współpracy z ośrodkiem z wyższą referencją będzie można tam skierować naszych pacjentów na bardziej skomplikowane operacje i leczenie.
pik