Gmina Środa rozstrzygnęła przetargi na budowę trzech odcinków dróg w mieście oraz na 73 punkty oświetleniowe. Bardzo korzystne rozstrzygnięcia spowodują, że w tym roku uda się zrobić znacznie więcej niż to pierwotnie zakładano. Naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego w Urzędzie Miejskim Michał Orłowski mówi "Średzkiej" o kolejnych planach
Przypomnijmy, że 13 stycznia w Urzędzie Miejskim w Środzie zawarta została umowa na przebudowę ul. Platanowej wraz z kanalizacją deszczową oraz budowę ul. Dywizjonu 303 w Środzie. Drogi wybuduje Firma Robót Drogowych Krzysztof Kukulski za 570 tys. zł.
Natomiast dwa dni wcześniej, 11 stycznia, burmistrz Piotr Mieloch podpisał umowę na przeprowadzenie robót w zakresie budowy ulicy 1 Sierpnia w Środzie - etap III. Wykonawcą będzie Zakład Drogowo - Transportowy Sławomir Begier. W III etapie wybudowany zostanie ostatni odcinek ulicy w kierunku zachodnim, który zakończy całą inwestycję. Koszt prac to 312 tys. zł.
W przypadku ul. Platanowej, Dywizjonu 303 i 1 Sierpnia prace powinny zostać zakończone do czerwca.
Przetarg na budowę oświetlenia ulicznego wygrał Zakład Elektroinstalacyjny Bogdan Wojciechowski ze Środy. Budowa oświetlenia w Chwałkowie (12 punktów świetlnych) oraz w Środzie na ulicach Szybowcowej, Księżycowej, Szajdaka (15 punktów świetlnych) będzie gminę kosztowała niespełna 133 tys. zł. Natomiast budowa oświetlenia na ul. Topolskiej (I etap - 19 punktów świetlnych) i na ulicach Jaśminowej, Tulipanowej, Kalinowej, Konwaliowej i Liliowej (27 punktów świetlnych) w Środzie to koszt 211.670 zł.
W sumie postawione zostaną 73 nowe punkty świetlne. - W mieście zostaną one włączone w system smart city, który w praktyce umożliwia kierowanie natężeniem światła z poziomu tabletu. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które rozwijamy na terenie Środy - mówi Michał Orłowski.
Przypomina on także, że na ul. Topolskiej zostaną zdemontowane stojące tam lampy hybrydowe. - Musimy je przejrzeć, bo okazuje się, że część z nich działa niestety słabo. Najlepsze trafią na tereny wiejskie - mówi naczelnik Orłowski.
Przetargi wypadły na tyle korzystnie, że gmina już planuje kolejne inwestycje na ten rok. Pierwotnie nie było ich w planie, ale oszczędności na przetargach dają takie możliwości. Obecnie w Urzędzie Miejskim trwają prace planistyczne, by burmistrz mógł jak najszybciej ogłosić przetargi. O jakie inwestycje chodzi?
W grę wchodzi utwardzenie kilku odcinków dróg na terenach wiejskich: Słupia Wielka - Annopole, Chwałkowo do wysypiska oraz odcinek w Rumiejkach. - Być może uda się na tym pierwszym odcinku położyć cienką warstwę asfaltu - mówi burmistrz Piotr Mieloch.
Gmina chciałaby także wykonać dodatkowe prace oświetleniowe na ulicy Za Strzelnicą, a być może także na Wolniewicza i przy Wielkopolskiej Wyższej Szkole Społeczno - Ekonomicznej w Środzie przy ul. Szurzyńskich.
Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z dzisiejszymi założeniami, prace drogowe i oświetleniowe, które na razie są planie mogłyby być wykonane w III kwartale tego roku.
(kóz)