Czy w rejonie dworca PKP ma szansę powstać kolejny parking? Gmina Środa prowadzi rozmowy z PKP na temat zakupu działki należącej do kolei, na której mógłby powstać duży parking. Działka znajduje się bardzo blisko samego dworca
- Jesteśmy w kontakcie z PKP. Rozmawiamy na temat pozyskania terenu, aby utworzyć dodatkowe miasta parkingowe przy dworcu. Nakłady na budowę parkingu byłyby poważne - mówił podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Wojciech Ziętkowski. Gmina Środa jest zainteresowana działką przy ulicy Dworcowej, pomiędzy budynkiem z czerwonej cegły a ulicą Niedziałkowskiego. Obecnie na tym terenie znajduje się ogród.
Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miejskim w Środzie, PKP zaproponowało wydzierżawienie terenu, ale gmina Środa wolałaby działkę kupić. Aby wybudować parking konieczne byłyby duże nakłady finansowe, a gmina nie chce ich realizować na terenie, którego nie jest właścicielem.
Na razie toczą się rozmowy w sprawie kupna działki przez gminę. Jeśli Środa kupi teren, będzie mógł na nim powstać parking, który zdecydowanie poprawiłby sytuację kierowców w tym miejscu. Dziś po przebudowie terenów przy dworcu i powstaniu kolejnych miejsc parkingowych sytuacja nadal jest bardzo trudna.
A przecież będzie jeszcze gorzej. Prawdopodobnie w połowie przyszłego roku ruszy Kolej Metropolitalna. Środzie przybędzie połączeń do Poznania i atrakcyjność tego rodzaju komunikacji jeszcze wzrośnie. Osób, które zdecydują się dojechać samochodem w rejon dworca będzie jeszcze więcej. Zachęcamy do przeczytania opinii w tej sprawie wiceburmistrza Ernesta Iwańczuka (strona 16).
Rejon dworca w ostatnich latach przeszedł prawdziwą metamorfozę. Nie tylko wyremontowano i unowocześniono sam dworzec, ale także przebudowie uległa cała ulica Dworcowa i istniejące tam parkingi. Remonty nie rozwiążą jednak do końca sytuacji parkujących tam kierowców. Trzeba szukać nowych rozwiązań.
(kóz)