NOWE MIASTO. Chcąc uczcić setną rocznicę powstania wielkopolskiego nowomiejska biblioteka zaprosiła dr Marka Rezlera, regionalistę i historyka na prelekcję dla wszystkich zainteresowanych tematem
Na początku dr Marek Rezler ustosunkował się do książki wydanej przez bibliotekę „Drogi do niepodległości. O Nowym Mieście nad Wartą i okolicach w latach 1793 - 1920". Pogratulował autorom, Halinie Czarny i Mieczysławowi Rzepce zgłębienia tematu i przedstawienia go w jak najlepszy sposób.
Następnie opowiedział zgromadzonym o przyczynach i skutkach powstania wielkopolskiego, które jest ważne przede wszystkim dla nas, dla Wielkopolan. Marek Rezler jest osobą kontrowersyjną, nie przyklaskuje ogółowi, ma swoje zdanie na temat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz towarzyszącym jej powstaniom. Temat bada od lat, więc uważa, że może „wkładać kij w mrowisko", bo wiele spraw przedstawia się inaczej niż rzeczywiście było. Jego widzenie tamtych spraw możemy przeczytać w jego najnowszej książce pt. „Polska niepodległość 1918".
Wykład trwał blisko dwie godziny, a każdy z obecnych wysłuchał go w skupieniu. Temat zapewne nie został wyczerpany i z dr. Rezlerem spotkamy się w Nowym Mieście nad Wartą jeszcze nie raz.
PaM