Od początku kwietnia biuro powiatowego ARiMR działać będzie w nowej siedzibie przy Starym Rynku w Środzie. Przeniesienie wynikało głównie z potrzeby zabezpieczenia części archiwalnej biura. Akta spraw są tutaj od początku istnienia biura powiatowego w Środzie i nowe, większe zaplecze było niezbędne, żeby zabezpieczyć powierzchnię na ich magazynowanie.
W nowej siedzibie powierzchnia archiwalna będzie zdecydowanie większa. Będziemy tam mieli do dyspozycji nowoczesne regały przesuwne, zgodnie z obowiązującymi standardami. Możemy tam również wprowadzić podział na archiwum stałe i tymczasowe.
Dla naszych klientów, rolników poprawi się też zdecydowanie komfort obsługi. Dostępność w biurze powiatowym będzie w takich samych godzinach jak dotychczas, ale na pewno większy będzie komfort tych pomieszczeń. Nowe pomieszczenia będą dostosowane do tych wymogów, które są zastosowane w standardach biurowych i urzędach.
W nowym miejscu będzie bez zmian punkt obsługi klienta i będzie też strefa administracyjna dla pracowników, gdzie odbywają się wszystkie analizy wniosków. Jednak najważniejsza zmiana dla klientów to sposób ich obsługi. W tej chwili, w siedzibie w internacie Zespołu Szkół Rolniczych, przyjmujemy rolników na stojąco, a przy Starym Rynku będą miejsca siedzące. Będzie też zapewniona większa intymność takiej rozmowy. Są tam przygotowane cztery stanowiska bezpośrednie - wszystkie siedzące - dla beneficjentów.
Do nowej siedziby przenosimy się od 1 kwietnia, ale jest to sobota, a więc praktycznie to 3 kwietnia rozpoczniemy funkcjonowanie w nowym biurze. Generalnie 30 i 31 marca, tak jak informuję rolników na spotkaniach, będzie utrudniony dostęp do systemu danych. Serwer obsługujący sieć komputerową będzie demontowany w dotychczasowej siedzibie, będzie przenoszony do nowego biura i będzie instalowany w nowej placówce. Przez te dwa dni będą utrudnienia w korzystaniu z danych z systemów. Beneficjentów będziemy przyjmować do ostatniego dnia w biurze i będziemy się starali zapewnić obsługę, która nie będzie wymagała dostępu do systemu.
Obecnie w biurze powiatowym agencji w Środzie pracuje 11 osób. Obsługujemy dwa tysiące beneficjentów z powiatu średzkiego, którzy w 2016 roku złożyli wnioski o płatności bezpośrednie. Obsługujemy również część powiatu poznańskiego i na przykład przyjęliśmy 250 wniosków na płatność bezpośrednią z tego powiatu. Obsługujemy powiat poznański ze względu na bliskość naszego biura powiatowego i łatwość dostępu, czyli łatwość dojazdu do Środy, gdzie wygodniej przyjechać rolnikom niż do Poznania na ul. Strzeszyńską.
Biuro ARiMR zajmuje się również innymi programami, które są realizowane w ramach działań agencji. Obsługujemy przekazanie gospodarstw, program wszedł w ubiegłym roku. Następnie obsługujemy historyczne renty strukturalne, które wcześniej przyznawane były beneficjentom. Również mamy programy doraźne typu susza, jeśli występuje w danym roku, czy pożyczki dla beneficjentów nieoprocentowane, dla producentów mleka, czy trzody chlewnej. Są to tematy, które są doraźne i zarządzane na bieżąco, które wynikają z sytuacji, jaka jest na rynku.
krzem