koordynator Światowych Dni Młodzieży w dekanacie średzkim
Światowe Dni Młodzieży są wielkim wydarzeniem, które jest organizowane co 2 lub 3 lata. Jest to dzieło zapoczątkowane przez św. Jana Pawła II i cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy szukają spotkania z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem. Jest to spotkanie międzykulturowe, które buduje i pokazuje, że Kościół jest wspólnotowy i że jest otwarty dla wszystkich ludzi na całym świecie.
Od pewnego czasu jest tak, że młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają na ŚDM najpierw trafiają na teren całego kraju, który jest gospodarzem. Zgłaszają się, gdzie chcą - mają bowiem możliwość zgłoszenia się do każdej diecezji i w tej diecezji przeżywają tzw. Dni w diecezji. Młodzi przez to mogą poznać nie tylko miejsce w którym odbywają się ŚDM, czyli w tym przypadku Kraków, ale mogą poznać całą kulturę polską. W naszej Archidiecezji goście najpierw przebywają trzy dni w parafiach, w tym także w średzkich, potem pojadą do Poznania na kolejne dwa dni, a później dopiero jadą do Krakowa.
Do Środy przyjadą młodzie ludzie z Madagaskaru, Ukrainy, Argentyny, Brazylii, USA i Papui Nowej Gwinei. Łącznie będzie to prawie 150 osób. Wraz z nimi przyjedzie biskup oraz 17 księży, 6 sióstr i 5 braci zakonnych.
Gdy rozmawiam z ludźmi, którzy pielgrzymów przyjmą do swoich domów, a będzie to ponad 60 rodzin, to dostrzegam w nich duże wzruszenie. Mieszkańcy Środy i okolic chętnie otwierają swoje drzwi dla młodych pielgrzymów i bardzo się z tego cieszę. Będzie to okazja, by pokazać prawdziwą polską gościnność.
Przygotowania do pobytu pielgrzymów w Środzie trwały 17 miesięcy! Bierze w nich udział ponad 20 wolontariuszy. Na naszych gości czeka bardzo bogaty program (dostępny na stronie sdm2016.sroda.wlkp.pl). Do udziału w niektórych punktach zapraszamy też wszystkich średzian. Będzie wspólny polonez na Starym Rynku, międzynarodowe Msze Święte, czy Marsz dla Życia i publiczna adoracja Najświętszego Sakramentu w parku Łazienki.
To wszystko nie udałoby się bez wsparcia wielu instytucji i firm. Szczególnie dużo pomocy otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Środzie, ale także Starostwa Powiatowego, Ośrodka Kultury w Środzie, Liceum Ogólnokształcącego, kina Baszta, Stołówek Gminnych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Dominowie czy Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu. Jest także wielu ludzi, którzy pomagają nam indywidualnie. Tych osób i instytucji jest bardzo dużo. Mogę powiedzieć, że gdziekolwiek się zadzwoni, to naprawdę wszędzie spotykam się z wielką otwartością i życzliwością. To bardzo pomaga w organizacji wizyty młodych pielgrzymów.
krzem