Data poświęcenia ołtarza w średzkiej kolegiacie była przesuwana kilka razy. Ostatnio wizytacja kanoniczna oraz uroczysta msza św. z poświęceniem ołtarza miała się odbyć 27 października. Niestety, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, uroczystość musiała zostać przeniesiona. Ostatecznie poświęcenie ołtarza odbyło się w środę 17 marca. To ostatni punkt na drodze do podniesienia średzkiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do rangi bazyliki mniejszej.

Jak na początku Eucharystii mówił ks. kan. Janusz Śmigiel, proboszcz średzkiej kolegiaty, wzór ołtarza naszkicował sam arcybiskup podczas jednej z poprzednich wizyt w średzkiej parafii. - Ten szkic stał się inspiracją dla twórców ołtarza - Łukasza Dworaka i Włodzimierza Ratajczaka, którzy wykonali ołtarz i ambonkę - przyznał ks. proboszcz.

Podczas homilii abp Stanisław Gądecki mówił o genezie tego znaczącego aktu liturgicznego, jakim jest poświęcenie ołtarza. W swoim rozważaniu odwołał się do Pisma Świętego i opisanych tam dziejów nowo i starotestamentalnych ołtarzy. - O ołtarzach w Biblii mówi się bardzo często, bo aż 480 razy. Ale tylko czterokrotnie wspomina się w Starym Testamencie o czynności poświęcenia ołtarza. Ma to miejsce w odniesieniu do ołtarza Mojżesza, Salomona, Ezechiela i Machabeusza. Za każdym razem chodziło o poświęcenie centralnego ołtarza judaizmu w Jerozolimie - mówił arcybiskup. Przechodząc do Nowego Testamentu abp wskazał na Jezusa Chrystusa, który stanowi pełnię, bowiem stał się jednocześnie Kapłanem, Ołtarzem i Ofiarą.

Sam obrzęd poświęcenia ołtarza odbył się po homilii, odmówieniu przez wiernych Credo oraz litanii do Wszystkich Świętych. Po odmówieniu specjalnych modlitw arcybiskup namaścił ołtarz olejem krzyżma w pięciu miejscach - na narożnikach i na środku. Ołtarz został okadzony, a na jego środku zostało spalone kadzidło. Po zakończeniu obrzędu ołtarz został przykryty obrusami. Dopiero po tym obrzędzie w kościele zostały zapalone światła. Do tego momentu bowiem liturgia przebiegała w półmroku.

Nowy, kamienny ołtarz w kolegiacie został zamontowany wiosną ubiegłego roku. Taki był bowiem wymóg Watykanu, w przypadku jeśli świątynia stara się o podniesienie jej do rangi bazyliki mniejszej. Co ciekawe, nowy ołtarz zamontowany został 18 maja 2020 r. - w dniu setnych urodzin św. Jana Pawła II. W ubiegłym roku była też obchodzona setna rocznica powstania zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Dlatego właśnie w niewielkim otworze na środku górnej płyty ołtarza umieszczone zostały podczas uroczystości relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki zgromadzenia i patronki Archidiecezji Poznańskiej. Relikwie księdzu arcybiskupowi podały siostry urszulanki. Jedną z nich była s. Anna Mańczak, pochodząca z parafii kolegiackiej.

Abp Stanisław Gądecki spędził w parafii kolegiackiej całe popołudnie. Wizytował m.in. biuro parafialne. Odwiedził również kaplicę w Pławcach, gdzie odmówił z wiernymi Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Podczas specjalnego spotkania w kolegiacie wysłuchał sprawozdania z działalności grup parafialnych. O swoich działaniach w parafii mówili m.in. przedstawiciele zespołu młodzieżowego Iskierki, grupy ministranckie, wspólnota rodziców ministrantów, Kameralny Chór Kolegiacki, grupa neokatechumenalna, róże różańcowe, kolegiacki Caritas, Koło Gospodyń z Zielniczek, katecheci oraz rady - duszpasterska i ekonomiczna.

H. Sowa