W niedzielę odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą rozstrzelania 21 mężczyzn na Łąkach Kijewskich
Tragiczne wydarzenia, które rozegrały się we wrześniu i październiku 1939 roku, mają w pamięci średzian miejsce szczególne. 4 września w wyniku niemieckiego bombardowania śmierć poniosło 9 pracowników średzkiej cukrowni, a 17 września na Łąkach Kijewskich z rąk hitlerowskich oprawców życie straciło 21 mieszkańców Środy i ziemi średzkiej. 20 października na Starym Rynku hitlerowcy rozstrzelali 29 mieszkańców.
W niedzielę 17 września władze powiatu, gminy, organizacje, mieszkańcy Środy po raz kolejny uczcili pamięć pomordowanych. Uroczystości zorganizowane zostały przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Środzie.
Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku na Łąkach Kijewskich. Potem uczestnicy w drodze na Stary Rynek zatrzymali się jeszcze pod pomnikiem przy cukrowni. Przemarsz zwartej kolumny prowadziła orkiestra dęta ochotniczej Straży Pożarnej w Środzie.
Na Starym Rynku złożono kwiaty pod tablicą na budynku Sądu Rejonowego. Apel poległych odczytał brat kurkowy Tomasz Pawlicki. Bracia kurkowi oddali także salwę honorową ze swojej armaty.
Tradycyjnie już podczas uroczystości na Starym Rynku odbyło się ślubowanie uczniów pierwszych klas policyjnych z liceum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Ślubowanie przyjął naczelnik Wydziału Prewencji podinspektor Policji Piotr Kępski razem z dyrektorem CKZiU Markiem Kostką.
(k)