Ewa Niemczal, bo tak brzmi jej panieÅ„skie nazwisko, urodziÅ‚a siÄ™ w Poznaniu, ale już jako dziecko zamieszkaÅ‚a z rodzicami i bratem w Åšrodzie, w kamienicy na Starym Rynku. UkoÅ„czyÅ‚a Å›redzkie Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce, po którym wyjechaÅ‚a do Lublina na KUL, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Teologicznym. W tamtym czasie w Polsce dziaÅ‚aÅ‚y tylko dwa wydziaÅ‚y teologiczne ksztaÅ‚cÄ…ce Å›wieckich, wÅ‚aÅ›nie w Lublinie oraz na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecny Uniwersytet Prymasa WyszyÅ„skiego).
W Lublinie studiowaÅ‚a u prof. Mariana Ruseckiego, legendy teologii fundamentalnej, który wyksztaÅ‚ciÅ‚ dziesiÄ…tku doktorów i setki magistrów teologii. PracÄ™ magisterskÄ… obroniÅ‚a oczywiÅ›cie także z teologii fundamentalnej.
Po studiach wyjechała do Księstwa Lichtenstein, gdzie studiowała filozofię na Internationale Akademie fur Philosophie. Jej wykładowcą był m.in. Rocco Buttiglione, włoski nauczyciel akademicki, filozof, ale także polityk, były włoski minister do spraw europejskich i minister kultury.
- ChciaÅ‚am tam zrobić doktorat z filozofii, ale ostatecznie stwierdziÅ‚am, że jednak bliższa jest mi teologia fundamentalna - mówi Ewa Schaedler. Plany te jednak na jakiÅ› czas odÅ‚ożyÅ‚a.
W Księstwie Lichtenstein wyszła za mąż, że Hansa Waltera Schaedlera, architekta, ale także olimpijczyka z Grenoble i Innsbrucku. W Lichtensteinie ukończyła szkołę gastronomiczną, prowadziła hotel.
W 1996 roku wróciÅ‚a do Polski, a małżeÅ„stwo kupiÅ‚o gospodarstwo nad WartÄ…. W Åšrodzie przez 10 lat byÅ‚a wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielkÄ… Piwnicy pod OrÅ‚em, zajęła siÄ™ także biznesem. Przede wszystkim jednak, co podkreÅ›la, staÅ‚a siÄ™ matkÄ…. UrodziÅ‚a dwie córki - SarÄ™ i JonÄ™. Pierwsza ma dziÅ› 17-lat i uczy siÄ™ w Å›redzkim LO, druga ma lat 15 i uczy siÄ™ w „Kegliku".
Ewa Schaedler odbyÅ‚a studia licencjackie (licencjat w teologii to stopieÅ„ poÅ›redni miÄ™dzy magistrem a doktorem) na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu pod kierunkiem prof. Tomasza WÄ™cÅ‚awskiego. Później rozpoczęła doktorat na KUL. WróciÅ‚a do prof. Mariana Ruseckiego. Niestety w trakcie przewodu doktorskiego jej promotor zmarÅ‚. ZastÄ…piÅ‚ go prodziekan WydziaÅ‚u Teologicznego franciszkanin prof. Ireneusz SÅ‚awomir LedwoÅ„.
Ostatecznie postaÅ‚a praca „Chrystologia fundamentalna w Å›wietle pism Josepha Ratzingera - Benedykta XVI". Recenzentami pracy byli prof. dr hab. Andrzej Pietrzak - werbista i prof. Zbigniew Kubacki - jezuita, rektor „Bobolanum" w Warszawie .
Praca doktorska Ewy Schaedler zostaÅ‚a przyjÄ™ta doskonale, a recenzenci i czÅ‚onkowie komisji podczas obrony pracy mówili o niej z wielkim uznaniem, zachÄ™cajÄ…c autorkÄ™ do wydania jej w formie książkowej. MogÅ‚aby wówczas sÅ‚użyć studentom teologii na uczelniach w caÅ‚ym kraju. Praca zostaÅ‚a oceniona bardzo wysoko także ze wzglÄ™du na źródÅ‚a, bo Ewa Schaedler zapoznaÅ‚a siÄ™ i skorzystaÅ‚a z kilkuset pozycjami w jÄ™zykach polskim, niemieckim, francuskim i angielskim. To także budziÅ‚o podziw komisji.
Ewa Schaedler nie kryje, że pisała doktorat przede wszystkim z chęci samorozwoju. I nadal chce poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Warto, namawiali ją do tego wykładowcy KUL.
Warto odnotować, że Ewa Schaedler jest przedsiębiorcą. A prywatnie kobietą pełną pasji. Uczy się tańczyć w szkole flamenco, pływa i uprawia inne sporty.
(kóz)