- Dom został wybudowany z naszych własnych środków. Można powiedzieć, że ta inwestycja to uosobienie idei fundacji - „jeśli pomagam jednemu człowiekowi, pomagam całej ludzkości" - mówił prof. dr hab. Andrzej B. Legocki, przewodniczący Rady Kuratorów Fundacji Zakłady Kórnickie, podczas uroczystego otwarcia Domu Seniora.
Obiekt obejmuje cztery budynki o powierzchni użytkowej 2.300 m kw. i o kubaturze 12,5 tys. m kw. Będzie w nim mogło zamieszkać 58 osób. W Domu Seniora ma pracować 40 osób. Prof. Legocki chwalił pomysłodawców i twórców obiektu: prezesa zarządu fundacji Kazimierza Grzesiaka i dra Zbigniewa Kalisza.
Kiedy jakiś czas temu dzierżawca obiektu w Jarosławcu Janusz Paul zdecydował się wypowiedzieć umowę, bo budynki przestały mu być potrzebne, Fundacja Zakłady Kórnickie musiała zdecydować, co dalej z budynkami. I wtedy pojawił się pomysł, aby budynki przekwalifikować na Dom Seniora.
W ciągu siedmiu miesięcy wykonano wszystko. Część obiektów wyburzono, część gruntownie wyremontowano. W efekcie za 8 mln zł powstał obiekt o wysokim standardzie, z kaplicą, wspaniałym atrium, wygodnymi pokojami i salami terapeutycznymi. Wewnątrz budynku pojawiły się fotografie, a na zewnątrz piękne rzeźby, które do Jarosławca przyjechały z magazynów SARP-u.
Na razie obiekt jeszcze nie jest otwarty. Obecnie trwają rozruchy techniczne, a za około miesiąc Fundacja Zakłady Kórnickie chce wnioskować o pozwolenie na użytkowanie. Już dzisiaj jednak wiadomo, że koszt pobytu w Domu Seniora w Jarosławcu to około 3,7 tys. zł.
W piątek Dom Seniora poświęcił biskup Grzegorz Balcerek. Obecni byli również m.in. burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski oraz starosta średzki Tomasz Pawlicki. Prezes fundacji Kazimierz Grzesiak chwalił średzkich urzędników: - Robili w tydzień to, na co mieli termin sześciu tygodni. Oczywiście bez naruszenia prawa.
Fundacja przygotowała też pamiątki dla osób, które najbardziej przyczyniły się do powstania obiektu.
(kóz)