W piątek 1 października w hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia pierwszej w Polsce strzelnicy wirtualnej, która będzie służyła uczniom klas wojskowych „Rolibudy". Zajęcia ze szkolenia strzeleckiego są jednym z elementów programu nauczania uczniów tych klas
Ponadto swoje ślubowanie złożyli uczniowie klas wojskowych. Średzka strzelnica jest pierwszą spośród 45 utworzonych w ramach specjalnego projektu Ministerstwa Obrony Narodowej.
W uroczystości uczestniczyli m.in. średzcy samorządowcy oraz przedstawiciele środowiska wojskowego w tym gen. Artur Dębczak dyrektor Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.
- Dzięki decyzji pana starosty udało się sfinalizować w Zespole Szkół Rolniczych pierwszą w Polsce strzelnicę wirtualną. To kolejny program Ministerstwa Obrony Narodowej, który zaowocował 45 takimi strzelnicami - mówił generał Dębczak podczas otwarcia strzelnicy.
O inicjatywie pisaliśmy już jakiś czas temu. Przypomnijmy, że całkowita wartość projektu to 150 tys. zł, z czego dofinansowanie Ministerstwa Obrony Narodowej to 120 tys. zł. Powiat średzki na rzecz strzelnicy musiał dołożyć 30 tys. zł.
A. Dębczak dziękował również dyrekcji szkoły za zaangażowanie na rzecz funkcjonowania klas wojskowych, które już od 13-lat działają w „Rolibudzie". Szczególne podziękowania zostały skierowane także w stronę chorążego Marka Idaszka, który koordynuje funkcjonowanie tych klas.
KK