Prawdopodobnie w połowie roku zostanie oddany do użytku pierwszy blok na Osiedlu Europejskim w ramach Średzkiego Program Budowy Mieszkań „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności". Cena wynajmu będzie prawdopodobnie jednak wyższa niż kwota, jaką pierwotnie wyliczano
Przypomnijmy, że w lutym ubiegłego roku Rada Miejska przyjęła Średzki Program Budowy Mieszkań „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności". Inwestycja została zaplanowana w rejonie ulicy Lotniczej w Środzie. Budynek 6-lokalowy o powierzchni zabudowy 180 m kw., powierzchni użytkowej niespełna 318 m kw., o mieszkaniach o średniej wielkości prawie 53 m kw. miał kosztować 1,7 mln zł. 6 budynków 8-lokalowych o powierzchni zabudowy 200 m kw., powierzchni użytkowej 480 m kw., średniej wielkości mieszkań 41,84 m kw. - koszt całościowy wszystkich - prawie 8 mln zł. Wreszcie ostatni blok - 11-lokalowy o powierzchni zabudowy 210 m kw., powierzchni użytkowej 490 m kw., średniej wielkości mieszkania 30,55 m kw. koszt wyliczono na 1,5 mln zł.
W sumie koszt budowy 8 bloków miał wynieść prawie 11,2 mln zł, zakup gruntów niespełna 900 tys. zł. W kosztach budowy uwzględniono zagospodarowanie nieruchomości zabudowanej budynkami w niezbędną infrastrukturę w tym parkingi.
Wykonawcą inwestycji jest spółka miejska Usługi Komunalne. Spółka będzie zarządzać i administrować wytworzonym mieniem komunalnym w całym okresie powierzenia, a w szczególności zapewnieniem sprawności ogrzewania i oświetlenia części wspólnych, pielęgnacją zieleni, utrzymywaniem części wspólnych, utrzymaniem zimowym terenu wokół bloków, drobnymi naprawami i remontami, konserwacją i przeglądami, rozliczaniem kosztów utrzymania części wspólnych na najemców lub dzierżawców oraz właścicieli lokali mieszkalnych.
Program przewiduje, że propozycja wynajmu kierowana będzie do tych rodzin, których dochody są wyższe od kryterium ustalonego w przypadku wynajmu mieszkań komunalnych, jednakże zbyt niskie, aby uzyskać komercyjny kredyt mieszkaniowy. - Nowatorska formuła budownictwa umożliwi powstanie nowych mieszkań pod wynajem na wysokim poziomie i z zachowaniem atrakcyjnej stawki czynszu - mówił prawie rok temu "Gazecie Średzkiej" ówczesny burmistrz Wojciech Ziętkowski.
Przyszli najemcy spodziewali się czynszu na poziomie około 500 - 600 zł. - Wszystko wskazuje na to, że czynsz będzie jednak wyższy, a w przypadku mieszkań z dojściem do własności będzie trzeba doliczyć ratę kredytu. Za chwilę przekonamy się, czy będzie to propozycja atrakcyjna dla mieszkańców - mówi nowy burmistrz Piotr Mieloch.
Ostateczne kwoty wyliczeń poznamy zapewne wkrótce. Poznają je także potencjalni najemcy.
Chętni na mieszkania mogli się zgłaszać do spółki Usługi Komunalne i do Urzędu Miejskiego do 31 sierpnia ubiegłego roku. Po weryfikacji wniosków do programu zakwalifikowano 22 rodziny. To potencjalni najemcy mieszkań, jakie powstaną w ramach I etapu inwestycji.
Bloki pierwotnie miały powstać nawet do końca ubiegłego roku. Teraz prezes Usług Komunalnych Jarosław Płociński mówi o połowie obecnego roku.
Docelowo ma powstać 71 mieszkań o optymalnych metrażach. Propozycja władz gminy Środa ma być atrakcyjną alternatywą na program Mieszkanie Plus. Czy tak jednak będzie, okaże się już wkrótce.
(kóz)