Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, który przypadał w ubiegłą niedzielę, nauczyciele, rodzice i przyjaciele średzkiej Trójki nagrali piosenkę "Jesteśmy tu, jesteśmy teraz". Utwór podbija internet

Od tygodnia na profilu Szkoły Podstawowej nr 3 obejrzeć i posłuchać można profesjonalnego nagrania piosenki „Jesteśmy tu, jesteśmy teraz" ze słowami Beaty Rączki z Wodzisławia Śląskiego. Nagranie powstało z myślą o Światowym Dniu Zespołu Downa, który obchodzony jest 21.03. Ta data, która w tym roku przypadła w ubiegłą niedzielę, jest kombinacją dwóch liczb: 21 i 3. Dla niektórych ludzi liczby te stały się wyznacznikiem ich życia. W 21. parze natura dała im bowiem trzeci, dodatkowy chromosom, co spowodowało ich odmienność biologiczną - zespół Downa. - Dzisiaj osoby te obchodzą swoje święto. Chcemy w nim uczestniczyć. Nie możemy spotkać się i wspólnie świętować, ale jesteśmy wirtualnie. Celebrujemy ten wyjątkowy dzień muzycznie - czytamy na profilu szkoły. W nagraniu uczestniczyli nauczyciele z „Trójki", rodzice uczniów oraz przyjaciele szkoły. Piosenkę zaśpiewali: Julia Siejak, Wiola Kaźmierczak-Barczak, Jagoda Książek, Natalia Pajszczyk, Dariusz Kozak, Adam Machowski, Sławomir Malinowski, Paweł Miłostan oraz Bartosz Rybko. Montażem muzycznym zajął się Radosław Barczak, a oprawą foto&video - Maksymilian Samson.

- Piosenka pojawiła się w naszej szkole już 4 lata temu podczas obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Spodobała się naszym dzieciom. Skontaktowałam się z autorką tekstu, a ona zgodziła się na jego wykorzystanie. Pierwsze próby nagrania miały miejsce już 2 lata temu, kiedy zaśpiewaliśmy utwór w Dniu Wolontariusza i na WOŚP. Ale chodziło nam po głowie profesjonalne nagranie. W tym roku, mimo pandemii i ogromnych trudności, w końcu się udało - mówi inicjatorka pomysłu Barbara Zimowska-Ciupka. W sprawę bardzo zaangażowała się też Julia Siejak - mama jednego z uczniów, członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjazna Trójka, która skompletowała zespół. Do zaangażowania się w przedsięwzięcie udało się namówić też Wiolę Kaźmierczak-Barczak oraz jej męża Radka Barczaka, który całość zrealizował muzycznie.

Na clipie pojawiły się też zdjęcia dzieci z zespołem Downa, które brały udział w projekcie, organizowanym przez szkołę w październiku („październik miesiącem budowania świadomości o zespole Downa"). Z powodu pandemii projekt przeciągnął się aż do początku grudnia. Teraz zdjęcia dzieci, które dzięki projektowi stały się przyjaciółmi szkoły, znalazły się na nagraniu „trójkowej" piosenki.

Przy samym nagraniu „Trójka" otrzymała wsparcie od dyrektor OK Ewy Kusik oraz prezesa Wojciecha Siódmiaka i całej Orkiestry Dętej, która zrezygnowała z próby i oddała salę w OK na czas nagrania.

Nagranie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem (grubo ponad 40 tys. wyświetleń!) i zebrało mnóstwo życzliwych komentarzy.

Przy okazji na profilu szkoły można też oglądać uczennice i nauczycielki „Trójki", które w geście solidarności z osobami z zespołem Downa podjęły skarpetkowo-taneczne wyzwanie, rzucone przez Stowarzyszenie Bardziej Kochani. Uczestnicy zatańczyli oczywiście w różnych skarpetkach.

H. Sowa