W poniedziałek 27 grudnia w Środzie odbyły się obchody 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Po mszy w kolegiacie uczestnicy przeszli na kwaterę powstańców na średzkim cmentarzu, gdzie odbyły się główne uroczystości
Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą świętą w kolegiacie średzkiej. Mszę odprawił ks. kanonik Janusz Śmigiel, a kazanie wygłosił ks. Krystian Sammler. Po mszy na kwaterze powstańców, w obecności przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, licznych delegacji organizacji i przedsiębiorców, w asyście umundurowanych uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Rolniczych, odbyły się główne uroczystości.
Tomasz Pawlicki ze Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich przypomniał, że obchodzona w tym roku 103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego jest szczególna, bo po raz pierwszy obchodzona jako święto państwowe. Przypomniał też inicjatorów ustanowienia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i rolę średzkiego stowarzyszenia w tym procesie.
Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, w swoim przemówieniu mówił, czym byłaby Polska bez Wielkopolski. - Jak wyglądałaby Rzeczpospolita bez Wielkopolski? Trudno sobie to wyobrazić, aby mogła istnieć bez swojej kolebki. Wielkopolska była też potrzebna Polsce siłą swojej gospodarki i swojego społeczeństwa - mówił Wojciech Jankowiak i dodawał, że Wielkopolska w Polsce to zasługa tych, którzy spoczywają na średzkiej kwaterze. - Słowa szacunku i uznania dla tych, którzy zachowują pamięć o powstańcach i ich dziele. Na kwaterze przemawiał także burmistrz Piotr Mieloch.
Potem została odsłonięta została już szósta tablica z nazwiskami powstańców z terenu obecnego powiatu średzkiego. Znalazło się na niej 147 nazwisk.
- Tablica powstała dzięki wsparciu samorządu województwa i burmistrza Środy oraz w wyniku zaangażowania stowarzyszenia, szczególnie Marii Kamińskiej - mówił Tomasz Pawlicki. Obecnie na tablicy przy wejściu na kwaterę jest już 822 nazwiska powstańców wielkopolskich, którzy mieszkali na terenie powiatu średzkiego. Poza tym stowarzyszenie oznakowało swoim emblematem ponad 200 grobów powstańców na terenie całej Polski. Akcja będzie kontynuowana.
Poświęcenia dokonali księża Krystian Sammler i proboszcz kolegiacki Janusz Śmigiel, a tablicę odsłaniali prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich Maria Mielcarzewicz i wicemarszałek Wojciech Jankowiak w obecności Marka Goli - wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, starosty Ernesta Iwańczuka i burmistrza Piotra Mielocha.
Następnie delegacje złożyły kwiaty przy krzyżu i gronie ks. Mieczysława Meissnera. Delegacje składały też podpisy w księdze pamiątkowej przygotowanej specjalnie na tę okazję.
Po południu Narodowa Środa zorganizowała na Starym Rynku tradycyjne racowisko.
(kóz)