BOROWO - SULĘCIN. SULĘCINEK. W poniedziałek zostały opublikowane listy projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Z gminy Krzykosy pieniądze mają otrzymać dwa ważne projekty
Samorząd powiatowy otrzyma z programu rządowego dofinansowanie na rozbudowę drogi powiatowej nr 3671P na odcinku Borowo - Sulęcin. Dofinansowanie wyniesie 4.940.000 zł. Droga jest w bardzo złym stanie technicznym. Inwestycja miała być już realizowana wcześniej, ale powiatowi zabrakło na nią pieniędzy, choć droga także miała otrzymać dofinansowanie, tyle że niższe. Projekt współfinansowała gmina Krzykosy. Teraz pomoc ma wynieść nawet 95 procent kosztów. Przypomnijmy, że droga leży w ciągu drogi powiatowej z Krzykos przez Solec, Sulęcin, Sulęcinek, Borowo, Garby i dalej w stronę Nadziejewa i Kijewa. Część tego ciągu jest już wyremontowana (Solec - Sulęcin). Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz dostępność do terenów zabudowy mieszkaniowej. Powstaną oświetlone przejścia dla pieszych, 4 zatoki autobusowe i chodnik.
Na drugi projekt dofinansowanie otrzyma gmina Krzykosy. Chodzi o budowę ulicy Podgórnej w Sulęcinku. Dofinansowanie ma wynieść 1.429.536 zł. Inwestycja także czekała na swoją kolej, a gmina starała się już od jakiegoś czasu o pozyskanie środków na budowę.
- Mieliśmy nadzieję na dofinansowanie na hydrofornię w Garbach, ale nie udało się. To w tej chwili dla nas kluczowa inwestycja. Liczymy dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu i odciążeniu gminy z inwestycji na ul. Podgórnej, pewne środki zapiszemy w przyszłorocznym budżecie na tę inwestycję - mówi przewodniczący Rady Gminy Krzykosy Krzysztof Jankowiak.
(k)