Powiat średzki reprezentowany podczas spotkania przez starostę Ernesta Iwańczuka i wicestarostę Małgorzatę Wiśniewską-Zabłocką otrzyma ponad 4,6 mln złotych dofinansowania z WRPO 2014+ na realizację projektu „Nowoczesne kształcenie zawodowe w powiecie średzkim - przebudowa oraz wyposażenie pracowni kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Rolniczych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej". Z kolei na „Budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi powiatowej na odcinku Zielniki - Pławce" wpłynie do powiatu blisko 2,9 mln złotych.
Dofinansowanie otrzyma także gmina Środa. Ponad 1,8 mln złotych z WRPO 2014+ trafi do samorządu gminnego na „Rozbudowę sieci ścieżek pieszo - rowerowych w mieście i gminie Środa Wielkopolska". Umowę podpisała wiceburmistrz Maria Mieszczak.

Nowe kierunki zawodowe w średzkich szkołach
- Szkolnictwo zawodowe to ważna dziedzina życia, a jednocześnie jeden z priorytetów inwestycyjnych Zarządu Województwa Wielkopolskiego, finansowanych z budżetu unijnego. Znamy oczekiwania pracodawców, którzy są coraz bardziej wymagający, tak więc absolwenci szkół zawodowych po prostu powinni sprostać ich oczekiwaniom. Dlatego ten obszar oświaty, tak mocno związany z rynkiem pracy, wymaga dofinansowania, wymaga inwestycji, zwłaszcza w postaci zakupu wyposażenia szkół oraz remontów i modernizacji przestrzeni szkolnych, a także tworzenia wyspecjalizowanych pracowni - mówił w Środzie marszałek Marek Woźniak.
I dodawał: - Realizacja tych działań przyczynia się do rozwiązania problemu niedostatecznej jakości specjalistycznego kształcenia w najróżniejszych dziedzinach: od najbardziej tradycyjnych zawodów po te najbardziej wyrafinowane, które dotyczą informatyki, mechatroniki czy innych innowacyjnych obszarów życia. Od dawna już widać, że one coraz częściej pojawiają się wokół nas i do ich sprawnego funkcjonowania potrzebni są po prostu fachowcy.
Powiat Średzki otrzyma dofinansowanie na projekt, związany z przebudową kompleksu pracowni kształcenia zawodowego oraz placu manewrowego do nauki jazdy dla uczniów w Zespole Szkół Rolniczych w Środzie, a także remont stojących w sąsiedztwie budynków pomocniczych. Poza pracami budowlanymi i remontowymi projekt przewiduje zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego dla pracowni kształcenia zawodowego w ZSR oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej.
W Centrum powstanie pracownia - Centrum Nowoczesnych Technologii - w której kształcić się będą uczniowie z klas informatycznych, ekonomicznych i logistycznych, a także prowadzone będą zajęcia nauki języków obcych. Z kolei w ZSR zostaną doposażone pracownie: lotniskowych służb operacyjnych, reklamowa, weterynaryjna, obróbki materiałów i ślusarska oraz teleinformatyczna.
W wyniku realizacji tych planów powstaną nowe kierunki kształcenia: w ZSR technik elektronik, technik automatyk, mechanik motocyklowy i blacharz, a w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - technik spedytor.

2,7 km ścieżek rowerowych
Pozostałe dwa projekty, które otrzymają dofinansowanie dotyczą rozwoju ścieżek rowerowych. Marszałek Marek Woźniak zwracał w Środzie uwagę, że inwestycje w szeroko rozumiany transport niskoemisyjny przynoszą efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg, komunikacji zbiorowej, a także korzyści dla zdrowia mieszkańców i poprawę klimatu.
Powiat średzki zainwestował w budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z systemem oświetlenia, wzdłuż drogi powiatowej między Zielnikami a Pławcami. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo użytkowników drogi, tak osób zmotoryzowanych, jak i rowerzystów. Powstały pas rowerowy umożliwi bowiem przesunięcie ruchu rowerowego poza jezdnię.
- Specjalnie wybrałem sobie drogę do Środy przez Pławce, która jest bardzo piękna, ale rzeczywiście wymaga uzbrojenia w specjalnie wydzielony korytarz dla rowerzystów. Cieszę się, że to połączenie powstanie i cały odcinek Pławce-Środa wzbogaci się o bezpieczny pas ruchu - mówił marszałek Woźniak.
Miasto Środa rozbuduje sieć ścieżek pieszo-rowerowych od miejscowości Brodowo do Środy, a także zbudują ścieżki wzdłuż drogi gminnej ulicy gen. Bora Komorowskiego w granicach miasta - pomiędzy istniejącymi już ścieżkami przy ulicy Witosa i ulicy Polnej. Inicjatorom projektu zależało, aby powiązać je z istniejącym systemem oraz elementami miejskiego transportu publicznego, co pozwoli skomunikować jak najszerszą sieć komunikacyjną z punktami przesiadkowymi. Długość wspartej infrastruktury rowerowej wyniesie 2,751 km.
W sumie dwa średzkie samorządy zyskały ponad 9,3 mln dofinansowania ze środków unijnych: powiat prawie 7,5 mln i gmina ponad 1,8 mln zł. Projekty będą realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
Na czwartkowym spotkaniu z marszałkiem Markiem Woźniakiem obecni także byli wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marek Gola, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Patrycja Przybylska, Bogusław Biernat, Michał Matelski - członkowie Zarządu Powiatu, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert, skarbnik miasta Adrian Nowak i skarbnik powiatu Paweł Tomczak, sekretarz powiatu Bartosz Wieliński, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Ewelina Zawielak, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Marek Kostka oraz Katarzyna Mirosława Kaźmierczak, prezes Stowarzyszenia Krajowe Forum Kobiet Oddział Wielkopolski.
(r)