W niedzielę w Bibliotece Publicznej w Środzie odbyło się spotkanie z posłem Prawa i Sprawiedliwości Marcinem Horałą. Na pytania odpowiadali także posłowie Witold Czarnecki, Bartłomiej Wróblewski, obecny był radny sejmiku Dariusz Szymczak
Spotkanie moderował radny miejski ze Środy Mateusz Czaplicki. Na sali było sporo osób. Poseł Marcin Horała, z wykształcenia prawnik, jest obecnie jednym z bardziej medialnych posłów PiS, mówi się o nim jako o kandydacie na szefa komisji do spraw wyłudzania podatku VAT.
- Ile straciliśmy przez lata rządów PO wpływów z tytułu podatku VAT? Ile ukradziono państwu? Mogło to być nawet 300 mld zł, czyli po 8 tys. zł każdemu Polakowi. Taka to była skala złodziejstwa - mówił poseł Horała.
Poseł krytykował Platformę Obywatelską. Mówił o konieczności odpowiedzialności politycznej i karnej. - Co tydzień zatrzymywane są kolejne osoby, które wyłudzały VAT. Ale trzeba też powiedzieć, że odpowiadać powinni za to także politycy poprzedniej ekipy. Bo to wyglądało tak, jakby złodzieje włamali się do banku, a tam zastali otwarte drzwi od sejfu i prowadzący do niego czerwony dywan - mówił.
Na spotkaniu była mowa także o innych sprawach, m.in. trasie krajowej nr 11. Poseł Bartłomiej Wróblewski przypomniał, że to m.in. jego starania spowodowały, że rząd przeznaczył 40 mln zł na dokumentację "jedenastki" na terenie Wielkopolski, na odcinkach Kórnik - Kępno i Poznań - Piła i dalej. Prace te mają zostać zakończone do roku 2022. Po tym terminie ma się rozpocząć budowa.
Poseł Horała mówił o szkolnictwie zawodowym w Polsce. Przypominał, że mamy jeden z najwyższych współczynników osób z wyższym wykształceniem w Europie, a w Polsce kształci się tak, jakby potrzebna była tylko kadra menedżerska. Dlatego konieczne jest przywrócenie szkolnictwa zawodowego. Nie będzie to jednak proste zadanie. Poza tym szkolnictwo zawodowe jest bardziej kosztowne niż szkolnictwo ogólnokształcące.
Na spotkaniu nie mogło zabraknąć tematu służby zdrowia. Poseł Witold Czarnecki mówił, że to wcale nie w najbogatszych krajach Europy są najbardziej zadowoleni pacjenci ze służby zdrowia. Najlepsze oceny swojej służbie zdrowia wystawiają bowiem Czesi i Austriacy.
Mowa była również o kwestiach dotyczących mediów i ich dekoncentracji.
Posłowie odpowiadali na pytania dotyczące Ukrainy i Unii Europejskiej. Było sporo pytań dotyczących tego jak Polska powinna reagować na nacjonalistyczne wystąpienia na Ukrainie, promujące Banderę. Posłowie raczej opowiadali się za stanowczymi reakcjami na to zagadnienie, ale jednocześnie na racjonalne działania w innych zakresach, czyli na przykład wspieranie aspiracji Ukrainy w ich dążeniu do wejście do NATO i Unii Europejskiej.
(k)