27 grudnia uruchomiona została internetowa baza grobów wojennych na terenie Wielkopolski
Projekt ewidencji wszystkich grobów wojennych powstańców wielkopolskich zainicjował wojewoda Zbigniew Hoffmann. Pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spisali miejsca pochówków. Efektem pracy jest baza, która zawiera miejsca spoczynku poległych w powstaniach wielkopolskim oraz styczniowym.
Na liście wśród wielu grobów wojennych na terenie województwa wielkopolskiego znalazły się również miejsca pochówku bohaterów w powiecie średzkim. Wśród zewidencjonowanych grobów jest oczywiście kwatera powstańców wielkopolskich na średzkim cmentarzu. Kwatera średzkich powstańców sklasyfikowana została jako mogiła zbiorowa, gdzie spoczywa co najmniej dziewięciu poległych powstańców. Na karcie ewidencyjnej średzkiej kwatery zostali wymienieni: Józef Chałupka, Stefan Łażewski/Łarzewski, Nikodem Muszyński, Stanisław Norkiewicz/Kostrzewicz, Jan Prymas, Ignacy Skotarczak, Roman Szlafrok, Józef Tomaszewski i Stanisław Tomczak.
W bazie opracowanej przez służby wojewódzkie są też groby powstańców z cmentarzy w Gieczu, Zaniemyślu i Winnej Górze. Wszystkie to groby indywidualne.
W Gieczu jest to grób Wincentego Siwka, który w wieku 22 lat poległ pod Kcynią 7 lutego 1919 roku. Na cmentarzu w Winnej Górze znajduje się z kolei grób Wojciecha Przysiudy, który jako 19-latek poległ 23 października 1919 roku w bitwie pod Szubinem. W Winnej Górze znajdują się też dwa groby bezimiennych powstańców wielkopolskich, również poległych w 1919 roku.
Wreszcie w bazie znaleźć można dwa groby z Zaniemyśla, gdzie pochowani zostali Leon Hachulski (zmarł w wyniku wybuchu pocisku 3 lutego 1919 roku pod Szubinem, miał 27 lat) i Stanisław Paluszkiewicz (poległ pod Chodzieżą 30 kwietnia 1919 roku, miał 22 lata).
krzem