Po raz kolejny powiat średzki zabiega o środki na remont drogi Zberki - Murzynowo Kościelne. W ramach przebudowy drogi mają powstać dwa ronda
Dwa lata temu złożony przez powiat średzki wniosek na remont drogi Zberki - Murzynowo Kościelne zawierał błędy i odpadł z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tak dotychczas nazywał się program). Teraz powiat przygotował i złożył nowy wniosek o dofinansowanie przebudowy z rządowego "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019".
Droga Zberki - Murzynowo Kościelne jest w katastrofalnym stanie, a jest mocno eksploatowana. Powiat liczy na środki z budżetu państwa, które wyniosłyby połowę wartości inwestycji. Udział finansowy gminy Dominowo i powiatu ma wynieść po 1/4 całej inwestycji.
Oprócz położenia nowej nakładki między Zberkami a Murzynowem Kościelnym, kapitalny remont przejdzie cały odcinek od drogi wojewódzkiej do granicy powiatu za Murzynowem Kościelnym. W sumie odtworzenie nawierzchni obejmie odcinek o długości 1,8 km. W Zberkach na skrzyżowaniu, w miejscu przystanku, powstać ma rondo. Drugie rondo powstać ma na skrzyżowaniu na początku Murzynowa Kościelnego, gdzie zbiegają się cztery drogi - poza powiatową są to drogi do Bukowego Lasu i Mieczysławowa. By zbudować rondo potrzebne będzie wycięcie drzew, przesunięcie krzyża oraz wykup gruntu od trzech właścicieli. W sprawie wykupu gruntów w ubiegłym tygodniu spotkali się oni w obecności wójta Krzysztofa Pautera z wicestarostą Piotrem Kasprzakiem.
Jeśli powstaną obydwa ronda to ich ilość w gminie wzrośnie trzykrotnie. Jak na razie jedyne jest w Bagrowie.
krzem