Jan Lis, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Środzie, został w sobotę królem kurkowym A.D. 2019! I rycerzem został Zbigniew Strugarek, a II rycerzem - Roman Mikołajczak
Turniej strzelecki o tytuł Króla Kurkowego A.D. 2019 odbył się w sobotę 15 czerwca. Zgodnie z tradycją, ustępujący król kurkowy A.D. 2018 Witold Tłuchowski podjął braci kurkowych i zaproszonych gości uroczystym śniadaniem królewskim, na którym podziękowano mu za godne piastowanie tej zaszczytnej funkcji w minionej kadencji. Po śniadaniu bracia kurkowi wraz z gośćmi udali się na strzelnicę bracką, gdzie rozpoczął się turniej.

17 braci rywalizowało o tytuł
- Kulminacyjnym punktem turnieju była oczywiście rywalizacja o tytuł króla oraz dwóch rycerzy - najstarsza tradycja bractw kurkowych w Polsce. Tradycja sięga początków średniowiecza, kiedy strzelano do drewnianego kura z łuków i tarcz, a po upowszechnieniu prochu z rusznic, aż do chwili obecnej z broni małokalibrowej lub czarnoprochowej do tarcz - mówi wiceprezes średzkiego bractwa Ryszard Waligóra.
O godzinie 16:30 rozpoczęto więc najważniejszą konkurencję sobotniego turnieju. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę odstąpiono od strzelania w pełnym umundurowaniu.
Każdy z 17 braci pretendujący do tytułu króla kurkowego oddawał jeden strzał do tarczy kołkowej w wylosowanej przed strzelaniem kolejności. Zgodnie z tradycją, ustępujący król oddał strzał ostatni.
Zgodnie z regulaminem strzelano z dowolnej broni, która była dostępna w dniu turnieju. Nikt ze strzelających nie znał swojego strzału z wyjątkiem sędziego, który wbijał kołek z numerem strzelca w miejsce strzału. Po zakończeniu strzelania sędzia przyniósł tarczę do komisji sędziowskiej, która ogłosiła wyniki strzelania.
Najlepszym strzałem do tarczy królewskiej, na której widniał wizerunek króla Zygmunta II Augusta (panującego w latach 1520 - 1572) popisał się w tym dniu Jan Lis, prezes średzkiego bractwa. Tym samym zapewnił sobie rok królowania. I rycerzem został Zbigniew Strugarek, a II rycerzem Roman Mikołajczak.
Po ogłoszeniu wyników rozległ się tradycyjny okrzyk. Wiwat! Wiwat król Jan Lis! Wiwat rycerze Zbigniew Strugarek i Roman Mikołajczak Wiwat! Wiwat! Wiwat!
Bardzo wzruszony, przepełniony emocjami nowy król kurkowy, krótkim wystąpieniu mówił, że pełnienie tej funkcji to dla niego duma i zaszczyt, a pogodzenie jej z funkcją prezesa bractwa nie będzie żadnym problemem.
Jan Lis z rąk ustępującego króla odebrał insygnia królewskie (łańcuch, szablę, przywieszkę królewską) oraz przygotowany przez ustępującego króla okazały prezent. Małżonka króla - Danuta Lis została obdarowana diademem królewskim oraz okazałym bukietem kwiatów. Rycerze królewscy odebrali łańcuch I i II rycerza oraz przewieszki rycerskie.
Przez cały rok aż do następnego strzelania królewskiego będą oni reprezentować bractwo, a uroczysta intronizacja nowego króla i rycerzy odbędzie się na mszy św. w kolegiacie 14 lipca.

Pozostałe wyniki
A oto wyniki strzelań do pozostał tarcz turniejowych. Tarcza charytatywna - fundator król kurkowy A.D. 2018 Witold Tłuchowski: 1. Zbigniew Strugarek, 2. Michał Wojciechowski, 3. Ryszard Waligóra. Tarcza czarno-prochowa - imieninowa - fundator prezes Jan Lis z małżonką: 1. Grzegorz Nowaczyk, 2. Ryszard Waligóra, 3.Roman Mikołajczak. Tarcza zapadkowa -fundator Przemysław Fert: 1. Przemysław Fert, 2.Paweł Pajszczyk, 3. Roman Mikołajczak.
Tarcza pań - fundator Ryszard Kurnatowski: 1. Joanna Rogacka, 2. Anna Pajszczyk, 3. Joanna Wojciechowska. Tarcza punktowa, fundator - KBS Środa: 1. Michał Wojciechowski, 2. Witold Tłuchowski, 3. Ryszard Waligóra. Tarcza pistoletowa - fundator KBS Środa: 1. Wojciech Ziętkowski, 2. Witold Tłuchowski, 3. Piotr Rogacki.
Strzelanie do kura - fundator Ryszard Kurnatowski. Paweł Pajszczyk: 1. Jan Lis, 2. Franciszek Kamiński, 3. Przemysław Fert.
Najlepsi zawodnicy w turnieju zostali nagrodzeni tarczami ozdobnymi i upominkami. Złożono także życzenia imieninowe fundatorom tarczy Danucie i Janowi Lis. Zarząd Bractwa Kurkowego bardzo serdecznie dziękuję Wojciechowi Ziętkowskiemu za udostępnienie broni czarno-prochowej i prowadzenie strzelania w tej konkurencji.
Całość imprezy zakończył raut bracki.
(r)