Mariusz Sawicki (rocznik 1961) jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, na której ukończył studia na wydziale architektury. I właśnie z architekturą, projektowaniem i nadzorami jest związana jego kariera zawodowa. Od 1992 roku prowadził własną działalność gospodarczą, pracował w wielu firmach, przez 10 lat, w latach 2003 - 2013 był prezesem Studia ADS, a wcześniej innej firmy z branży budowlano - wykonawczej. Ostatnio znów prowadził i nadal prowadzi własną działalność gospodarczą. Być może będzie musiał ją zawiesić - czeka na odpowiedź prawników. Prywatnie Mariusz Sawicki jest żonaty i ma piątkę dorosłych dzieci.

Jak trafił do PCI? Przypomnijmy, że do ostatniego konkursu na prezesa Powiatowego Centrum Inwestycji zgłosiły się cztery osoby i wszystkie spełniły wymogi formalne, a jednak członkowie rady nadzorczej spółki nie dokonali wyboru. - Kandydaci spełnili wymogi formalne, ale podczas rozmowy z każdym z nich doszliśmy do przekonania, że spółka potrzebuje innej osoby. Dlatego zdecydowaliśmy się nie wybrać żadnego z tych kandydatów - mówił nam Jarosław Płociński, członek rady nadzorczej PCI.

Członkowie rady nadzorczej PCI zdecydowali się nie ogłaszać kolejnego konkursu, ale poszukać prezesa na własną rękę. Osobą, która ich przekonała jest Mariusz Sawicki. Nowego prezesa zaproponował przewodniczący rady nadzorczej PCI Bogusław Kiernicki, który zna Mariusza Sawickiego i jego kompetencje.

Nowy prezes przejął obowiązki 1 kwietnia. - Na razie wdrażam się, poznaję spółkę, muszę zapoznać się z jej stanem oraz wszystkimi aspektami działalności. Są dla mnie niektóre rzeczy zaskakujące i już wiem, że spółka ma swoją dość barwną historię. Na pewno może ona poprawić swoje działanie i będę dążyć do jej optymalizacji - mówi prezes Sawicki.

- Myślę, że z nowym prezesem ustalimy dokładnie, czym ma zajmować się spółka i w jaki sposób będzie finansowana. Liczę także, że prezes przygotuje dokładną inwentaryzację dróg, będzie dobrze współpracować z samorządem i sprawnie działać - mówiła nam tuż po wyborze prezesa wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka.

Głównym zadaniem PCI będzie na pewno dbanie o progi powiatowe. Natomiast spółka ma ograniczone możliwości działalności komercyjnej. Zgodnie z prawem, może ich w swoich zamówieniach mieć maksymalnie do 10 procent całości.

(k)