W poniedziałek 5 marca do Środy przyjeżdża prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Informacja o wizycie w naszym mieście prezydenta przez kilka dni była owiana zupełną tajemnicą
W środę odbyło się spotkanie w sprawie przyjazdu prezydenta. Do Środy przyjechali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Służby Ochrony Państwa (która przed miesiącem zastąpiła Biuro Ochrony Rządu) oraz Komendy Wojewódzkiej Policji. Spotkali się z burmistrzem Wojciech Ziętkowskim oraz przedstawicielami średzkich służb mundurowych i komunalnych.
Prezydent Andrzej Duda do Środy przybędzie specjalnie z Warszawy. W tym czasie nie ma żadnego innego spotkania w Wielkopolsce. Wyląduje na lotnisku wojskowym w Krzesinach, a stamtąd pojedzie w kierunku Środy.
Wszystko wskazuje na to, że prezydent najpierw, prawdopodobnie około godz. 15:15, pojedzie do Winnej Góry, gdzie w asyście wojska złoży kwiaty na grobie gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Prawdopodobnie będzie tam również możliwość porozmawiania z prezydentem lub chociaż uściśnięcia mu dłoni.
Potem kolumna samochodów z prezydentem przejedzie do Środy. Najważniejsze będzie spotkanie z mieszkańcami. Jeśli pogoda dopisze, a prognozy wskazują, że powinno być ciepło - to spotkanie odbędzie się na Starym Rynku o godz. 17:00. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich. Ważne, żeby przyjść wcześniej. Wszyscy poddani zostaną kontroli pirotechnicznej, a więc jeśli mieszkańcy czekać będą do ostatniej chwili, to na bramkach może być tłoczno.
Jeśli mrozy się utrzymają lub pogoda będzie kiepska, to spotkanie zostanie przeniesione do sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 3. Decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero w weekend. Prezydentowi zależy jednak na spotkaniu na rynku, by mogło w nim wziąć udział jak najwięcej osób.
Prezydent Duda kontynuuje swoje wizyty w powiatach w całej Polsce. Przypomnijmy, że rozpoczął je jeszcze w czasie kampanii wyborczej w 2015 roku. Zapowiedział wówczas, że te z powiatów, których nie zdążył odwiedzić w czasie kampanii, odwiedzi już jako prezydent RP. Dlatego też systematycznie przyjeżdża do kolejnych miejscowości. To 54. takie spotkanie prezydenta od początku kadencji.
Prezydent Andrzej Duda to druga z kolei głowa państwa, która odwiedza Środę. W 2015 roku do naszego miasta, tuż przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej, przyjechał prezydent Bronisław Komorowski. Odwiedził on m.in. Średzką Spółdzielnię Mleczarską "Jana", gospodarstwo w Połażejewie, a także odbył kameralne spotkanie z samorządowcami i zaproszonymi gośćmi w Galerii Miejskiej. Nie było jednak wówczas ogólnego spotkania z mieszkańcami, co spotkało się z krytyką części społeczeństwa.
Andrzej Duda (rocznik 1972, urodzony w Krakowie) to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2005 roku doktor nauk prawnych. Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku został ekspertem od legislacji Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W 2006 roku premier Jarosław Kaczyński powołał go na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Z tego stanowiska został odwołany 15 listopada 2007 w związku z wyborem przez Sejm w skład Trybunału Stanu. W 2008 r. prezydent Lech Kaczyński mianował go podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
W 2010 roku uzyskał mandat radnego miasta Krakowa i został przewodniczącym klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych 9 października 2011 roku wybrany został posłem na Sejm. 25 maja 2014 r. uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego.
W pierwszej turze wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 10 maja 2015 roku otrzymał 34,76 procent liczby ważnych głosów. W ponownym głosowaniu, 24 maja 2015 roku, został wybrany na prezydenta RP, zdobywając 51,55 procent liczby ważnych głosów. 6 sierpnia 2015 roku objął urząd prezydenta RP.
(k)