Bolesław Jan Andrzejewski urodził się 28 lipca 1946 w Grójcu, w gminie Środa. W Środzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Od 1998 roku funduje w średzkiej szkole stypendium dla najlepszego humanisty.
W 1969 r. ukończył studia z zakresu filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1974 r. uzyskał na tej uczelni tytuł doktora ("Inspiracje pragmatystyczne w poglądach filozoficznych W. M. Kozłowskiego"), a w 1981 r. habilitował ("Animal Symbolicum. Ewolucja neokantyzmu Ernesta Cassirera"). W 1998 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk filozoficznych.
Od 1981 do 1984 r. pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk Społecznych UAM, a od 1987 do 1989 r. był wicedyrektorem Instytutu Filozofii tej uczelni. Następnie objął na niej funkcję kierownika Zakładu Historii i Filozofii Współczesnej. Był także dyrektorem Instytutu Neofilologii i Komunikacji Społecznej na Politechnice Koszalińskiej, a także rektorem Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Wykłada również w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu.
Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Jego obszarami zainteresowania są: historia filozofii nowożytnej i współczesnej (zwłaszcza niemieckiej, polskiej oraz skandynawskiej), filozofia języka, antropologia filozoficzna, teoria i filozofia komunikacji.
Jest autorem 28 książek (11 autorskich i 17 jako współautor i redaktor), ponad 170 artykułów naukowych w językach polskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, chorwackim, a także chińskim.
Profesor jest założycielem oraz redaktorem naczelnym międzynarodowego rocznika "Lingua ad Communitas", twórcą i kierownikiem Zakładu Historii Filozofii Współczesnej oraz Zakładu Teorii i Filozofii Komunikacji, organizatorem wielu międzynarodowych konferencji naukowych w Poznaniu.
Imponująca jest jego aktywność za granicą. Przebywał na zaproszenie Fundacji im. Aleksandra von Humboldta w RFN (Heidelberg, Moguncja, Bonn, Dortmund), był gościem Instytutu Szwedzkiego w Sztokholmie, gdzie prowadził badania nad nowożytną filozofią szwedzką, wykładał na dwóch uniwersytetach (Narodowy i Katolicki) w Buenos Aires. Uczestniczył czynnie w szeregu międzynarodowych konferencji na całym świecie.
Tydzień temu, podczas uroczystości jubileuszowej w Poznaniu, razem z nim 70-lecie urodzin świętowali uniwersyteccy profesorowie, m.in. rektor UAM prof. Bronisław Marciniak, dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. Zbigniew Drozdowicz i dyrektor Instytutu Filozofii UAM prof. Roman Kubicki i prof. Jan Such.
Na uroczystość przyjechało wielu uczniów prof. Andrzejewskiego. Profesor bez trudny wymieniał wszystkich z imienia i nazwiska. Goście podkreślali, że w przypadku kariery naukowej, a zwłaszcza filozoficznej, 70. urodziny niczego nie kończą, a są jedynie kolejnym etapem w życiu.
(kóz)