Aneta Oporowska
prezes Towarzystwa Średzkich Amazonek

Trwa wyjątkowy tydzień. Obchody 20-lecia działalności naszego towarzystwa są wielkim świętem amazonek. Chcemy je przeżywać wspólnie z naszymi rodzinami, przyjaciółmi i osobami chorującymi na raka.
Zapraszamy wszystkich w niedzielę już od godz. 9:00 nad jezioro na I Charytatywny Bieg po zdrowie dla Średzkich Amazonek „Przeganiamy raka". Mam nadzieję, że nad jezioro przyjdą panie, które chorują na raka, a jeszcze nie zdecydowały się do nas dołączyć. Wiem, że jest w Środzie i powiecie sporo, „...-set", chorujących pań. To okazja, żeby przyjść, spotkać się z nami, porozmawiać, popatrzeć, co się u nas dzieje. Żeby panie same zobaczyły, co mogą jeszcze wspólnie z nami uzyskać dla własnego zdrowia i ducha. Jeśli będą chciały - mogą się z nami zrzeszyć. Nikogo jednak nie zmuszamy do wstąpienia w szeregi amazonek. Ale i te panie powinny wiedzieć, że w każdej chwili mogą liczyć na naszą pomoc i wsparcie.
Naszym celem jest pokazanie ludziom, że jesteśmy, działamy, na czym to wszystko polega. Wychodzimy do kobiet, żeby się pokazać i dać im impuls do tego, by odważyły się podejść do nas. Średzkie amazonki to grupa 30 pań, w różnym wieku. Cieszy mnie to, że w ostatnich miesiącach dołączyły do nas nowe dziewczyny. Mam nadzieję, że odważą się kolejne. Porozmawiać z nami będą mogły też rodzinnych chorych. Im również czasami potrzebne jest wsparcie i pomoc.
Nad jeziorem będą stoiska profilaktyczne, będziemy rozdawać ulotki, rewelacyjne zakładki do książek, na których jest opisane samobadanie piersi. Będzie loteria fantowa. Cieszymy się, że wiele osób i instytucji nas wspiera i wspomaga.
Będziemy biegać, rozmawiać o życiu i zdrowiu, a także zbierać pieniądze na naszą rehabilitację - tę fizyczną jak i psychiczną. Jest ona bardzo ważna, ale kosztuje. A nie możemy na ten cel pozyskać środków z żadnych ogłaszanych przez samorządy programów. Dlatego mamy nadzieję, że będą osoby, które zechcą nas wspomóc. Będzie można to zrobić wrzucając pieniądze do specjalnych puszek albo kupując losy na loterii fantowej.
(not. cuk)