Koniec taryfy ulgowej. Od poniedziałku strefa z mandatami
Kończy się okres taryfy ulgowej, podczas której pracownicy Strefy Płatnego Parkowania jedynie informowali kierowców o tym, jak strefa działa. Od poniedziałku trzeba się liczyć z karami za brak biletu lub ustawionego właściwie zegara. Dziś raz jeszcze przedstawiamy przewodnik po średzkiej Strefie Płatnego Parkowania
Strefa zaczęła działać 1 października. Start był jednak trudny, mieszkańcy czuli się zdezorientowani, powszechnie narzekano na trudny system i brak parkomatów. Dlatego burmistrz Piotr Mieloch zdecydował, że na okres czterech tygodni zawiesza egzekwowanie kar za brak biletu czy też zegara uprawniającego do bezpłatnego parkowania w strefie przez 59 minut. Ale okres ten się właśnie kończy.
Przypomnijmy, że mieszkańcy, a także wszyscy zainteresowani mogą kupować miesięczne abonamenty. Biuro SPP mieści się w budynku Urzędy Miejskiego w skrzydle, na pierwszym piętrze, tuż przed wejściem do danego Wydziału Komunikacji.

Kary od poniedziałku
Za nieuiszczenie opłaty za parkowanie trzeba będzie ponieść karę, czyli w przypadku opłaty dodatkowej płatnej do 7 dni od daty wystawienia zawiadomienia o obowiązku wniesienia opłaty dodatkowej 30 zł, a po upływie 7 dni 100 zł.
Do kontroli wnoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w SPP upoważnieni będą wyłącznie pracownicy Operatora Technicznego SPP. Kontrolerzy SPP wykonywać swoje obowiązki w stroju służbowym z widocznym identyfikatorem.

Gdzie Strefa Płatnego Parkowania?
Strefa Płatnego Parkowania obejmuje ulice: Czerwonego Krzyża od ul. Westerplatte do Placu Armii Poznań, Garncarską, Daszyńskiego od Placu Armii Poznań do ul. Górki, Dąbrowskiego od Starego Rynku do ul. Inwalidów Wojennych, Inwalidów Wojennych wraz z parkingiem, Kilińskiego od Starego Rynku do ul. Dolnej, Kolegiacką, Plac Kościelny, Krótką, Krzyżową, ks. Kegla, Limanowskiego, Małą Klasztorną, Plac Armii Poznań, Plac Zamkowy, Powstańców Wielkopolskich, Ratuszową, Sejmikową, Senatorską, Spichrzową, Stary Rynek, Szkolną, Szpitalną, Świętego Ducha, Św. Wawrzyńca, Tylną, Wałową, Wiosny Ludów, 17 Września od Starego Rynku do ul. ks. Kegla.
Wszędzie tam można parkować za darmo przez 59 minut. Potem trzeba będzie już zapłacić.
Aby skorzystać z 59 darmowych minut będzie trzeba wykupić zegar parkingowy. Kosztuje on 10 zł. Można go nabyć w wyznaczonych punktach, w wielu sklepach na terenie objętym przez strefę.
Zegar trzeba nastawić w momencie rozpoczęcia parkowania. Ale uwaga - zegara można użyć tylko raz dziennie. Jeśli zmienimy miejsce parkowania, nie możemy już z niego korzystać.
Powinien on być przyklejony do szyby, by mogli go sprawdzić kontrolerzy.

Bilety, gdzie i za ile?
Zakup biletu odbywa się w wyznaczonych punktach na terenie SPP, w systemie samoobsługowym w parkomacie, a także poprzez system płatności mobilnej.
Przypomnijmy. Pierwsze 59 minut postoju jest w strefie bezpłatne. Ale już pierwsza godzina to koszt 1,50 zł. Druga godzina będzie kosztować 1,65 zł, trzecia - 1,85 zł, a czwarta i kolejne 1,50 zł. Czyli, jeśli zaparkujemy samochód na dwie godziny, to nie zapłacimy 1,50 zł, ale 3,15 zł
Bilety będą sprzedawane w dwóch wartościach - za 3 zł - na dwie godziny i za 5 zł - na 3 godziny. Trzeba na nich zaznaczyć datę i godzinę rozpoczęcia parkowania.
Cały dzień w strefie kosztuje 10 zł, czyli wystarczą na niego dwa bilety o wartości po 5 zł.
W strefie obecnie działają tylko dwa parkomaty. Pod koniec roku będą kolejne cztery.

Wygodna aplikacja na telefon
Miasto zdecydowało się skorzystać z aplikacji na telefon firmy Skycash, która prowadzi aplikację pod tą samą nazwą, lub też aplikacji mobiParking. Aplikację można pobrać przez sklepy App Store (dla iPhona) lub Google Play (Android). Jeśli mamy już konto w SkyCash, wystarczy dodać do niego numer rejestracyjny pojazdu i miasto, w którym chcemy zaparkować. Możemy wybrać różne sposoby parkowania w zależności od swoich preferencji. Jeśli takiego konta nie mamy, będziemy musieli do niego się zarejestrować. Aby zapłacić będziemy musieli przelać dowolną kwotę na indywidualny numer rachunku, który otrzymamy SMS-em w trakcie rejestracji. Ale można też podpiąć pod konto kartę kredytową i płatność będzie się odbywała dzięki niej. Aby zapłacić za parking wystarczy kliknąć w okienko "Rozpocznij parkowanie".
Dzięki temu nie trzeba będzie szukać parkomatu, posiadać gotówki i zamiast płacić z góry, zapłacimy za rzeczywisty czas parkowania. Możemy przedłużyć parkowanie w dowolnym momencie, nie wracając do samochodu.

Abonamenty dla mieszkańców i nie tylko
Co z osobami, które mieszkają w strefie? Abonament mieszkańca - ale tylko pierwszego, wynosi 0 zł. Za drugi samochód w rodzinie trzeba zapłacić 30 zł miesięcznie lub 300 zł za rok. Abonament ogólnie dostępny wynosi 150 zł za miesiąc lub 1500 zł za rok.
Abonamenty można już kupować w Biurze SPP. Do tej pory z tej formy skorzystało około 150 osób.
Osoba, która jest określana jako mieszkaniec może wykupić abonament po przedstawieniu w Biurze SPP: dowodu rejestracyjnego pojazdu, w którym ujawnione są jako właściciele lub współwłaściciele, alternatywnie umowy leasingu lub sprzedaży pojazdu na raty, zawartej z bankiem lub firmą leasingową, dokumentu tożsamości lub innego dokumentu, z którego wynikać będzie fakt zameldowania na terenie SPP, oświadczenia właściciela lokalu mieszkalnego lub głównego najemcy o wyrażeniu zgody na wykup abonamentu dla pojazdu samochodowego ze wskazaniem numeru rejestracyjnego.
Posiadacz ważnej karty abonamentowej, który przestanie być właścicielem pojazdu samochodowego lub zmienił adres zameldowania poza granice SPP, zobowiązany będzie do zwrotu karty w Biurze SPP.

Za darmo w strefie
Zerowa stawka opłat za parkowanie obowiązuje dla:
- pojazdów samochodowych na okres do 59 minut w danym dniu jednorazowo,
- pojazdów samochodowych o napędzie hybrydowym,
- pojazdów samochodowych dwukołowych,
- pojazdów osób niepełnosprawnych, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w zakresie schorzeń narządu ruchu lub neurologicznych, albo dla opiekunów prawnych tych osób, na miejscach specjalnie
do tego celu wyznaczonych, pod warunkiem posiadania karty parkingowej,
- pojazdów publicznej komunikacji zbiorowej, zatrzymujących się na ustalonych dla nich przystankach,
- pojazdów zaopatrzenia lokali użytkowych znajdujących się przy ulicach w strefie, w czasie dostaw towarów na czas do 59 minut w danym dniu jednorazowo,

Pięć dni w tygodniu. Soboty bez strefy
Opłaty pobierane są za parkowanie pojazdów samochodowych w wyznaczonym miejscu w SPP, w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00. Parkowanie płatne niestrzeżone w obszarze SPP obejmuje wszystkie ogólnodostępne miejsca postojowe w pasie drogowym z wyłączeniem postojów taksówek, z wyłączeniem parkingów zakładowych, prywatnych i osiedlowych.
Prawidłowe parkowanie w SPP odbywa się poprzez nabycie biletu parkingowego lub opłatę wniesioną za parkowanie w systemie płatności mobilnej pojazdu samochodowego w całej SPP zgodnie z opłaconym czasem parkowania. W ramach ważnego biletu parkingowego możliwa jest zmiana miejsca parkowania pojazdu samochodowego. Niepełne wykorzystanie biletu parkingowego nie uprawnia do żądania zwrotu wniesionej opłaty.
(kóz)