DOMINOWO. Za tydzień odbędzie się posiedzenie wspólne wszystkich komisji Rady Gminy w Dominowie. Radni mają dyskutować o dofinansowaniu do przebudowy dróg powiatowych, które leżą na terenie gminy
Jak już pisaliśmy - przebudowa drogi na odcinku Zberki - Murzynowo Kościelne ma dostać rządowe dofinansowanie. Projekt przebudowy na liście rankingowej zajął trzecie miejsce w Wielkopolsce wśród wniosków powiatowych. Wartość inwestycji ma wynieść 5 mln zł, a dofinansowanie z budżetu państwa ma wynieść połowę tej kwoty. W ramach inwestycji powstanie kolejne rondo - tym razem w Zberkach. Ponad dwa i pół miliona złotych na budowę drogi wydać musi samorząd i powiat chciałby, żeby połowę tej kwoty wyłożyła gmina Dominowo. W podobny sposób sfinansowana została przebudowa tej samej drogi na odcinku przez Murzynowo Kościelne. Teraz przebudowany ma zostać odcinek o długości 2.258 m, a udział gminy miałby wynieść prawie 1,3 mln zł.
Gmina zapisała w tegorocznym budżecie 780 tys. zł na pomoc dla powiatu na współfinansowanie przebudowy drogi powiatowej, ale umowa między gminą a powiatem dotyczyła drogi Środa - Dominowo. W ubiegłym roku powiat, we współpracy z gminą Środa, wyremontował tę drogę niemal do granicy powiatu. Teraz remont miałby szansę na logiczne zakończenie.
W sumie na obydwa odcinki gmina musiałaby wyłożyć ponad 2 miliony złotych, a tymczasem w tegorocznym budżecie na wszystkie gminne inwestycje zaplanowano 1,4 mln zł.
Radni muszą więc zdecydować, który odcinek przebudować w tym roku i jeszcze trzeba to uzgodnić z powiatem. Na komisji ma się pojawić starosta Ernest Iwańczuk i radni mają z nim podyskutować o dofinansowaniu remontu dróg powiatowych.
Radni mają twardy orzech do zgryzienia. Obydwa odcinki są w fatalnym stanie. Droga Dominowo - Środa łączy stolicę gminy ze stolicą powiatu. Z kolei przebudowa drogi Zberki - Murzynowo Kościelne to również logiczne dokończenie inwestycji w Murzynowie Kościelnym oraz szansa na potężne dofinansowanie z budżetu państwa.
W poniedziałek po komisji, czyli 25 lutego, odbędzie się sesja Rady Gminy w Dominowie. Sesja odbędzie się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Dominowie, a rozpocznie się o godz. 15:30.
krzem