Do zadań Rady ds. Repatriacji należy: m.in. zgłaszanie propozycji w zakresie usprawnienia organizacji procesu repatriacji, zajmowanie stanowiska wobec projektów aktów prawnych w zakresie repatriacji, wyrażanie, na wniosek pełnomocnika, opinii we wszystkich sprawach z zakresu repatriacji.
W Środzie, po posiedzeniu rady, wszyscy goście i gospodarze rozmawiali z o bieżących sprawach średzkiego ośrodka Rodak, a następnie członkowie rady rozmawiali z osobami przebywającymi w ośrodku.
W posiedzeniu rady brali udział wiceminister Krzysztof Kozłowski - pełnomocnik rządu ds. repatriacji, Aleksandra Ślusarek - przewodniczącą Rady ds. Repatriacji oraz członkowie. Obecny był Marek Zieliński - dyrektor Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji, Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka - wicestarosta, Bartosz Wieliński - sekretarz powiatu, Marcin Nowak - naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Środzie, Izabela Jóźwiak-Śliwińska - dyrektor Rodaka, Jerzy Kwintkiewicz - zastępca dyrektora ośrodka.
Przypomnijmy. W grudniu 2017 roku powiat średzki i miasto Środa rozpoczęły działania mające na celu wsparcie repatriantów w powrocie do ojczystego kraju. Podjęte przez samorządy średzkie działania zostały docenione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i w maju 2018 roku oferta lokalnego Stowarzyszenia Nauczycieli i Rodziców Powiatu Średzkiego EDU XXI wygrało konkurs na prowadzenie Ośrodka Adaptacyjnego dla Repatriantów w Środzie Wielkopolskiej, który z inicjatywy ówczesnych władz powiatu średzkiego otrzymał nazwę „Ośrodek Adaptacyjny RODAK". MSWiA podpisało umowę z EDU XXI na okres I turnusu trwającego 6 miesięcy od 4 czerwca 2018 roku do 4 grudnia 2018 r. W tym okresie do Środy przyjechało 116 repatriantów, głównie z Kazachstanu, z których równo połowa (a więc 58 osób) postanowiła pozostać na stałe w naszym powiecie, głównie w Środzie.
W czasie takiego turnusu repatrianci mają zapewnione miejsce noclegowe, pełne wyżywienie, certyfikowaną naukę języka polskiego, kursy zawodowe pod oczekiwania nowych pracodawców w kraju. Dzieci korzystają ze żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. W tym samym czasie przygotowywane są dla nich dokumenty w celu potwierdzenia przez Wojewodę Wielkopolskiego ich polskiego obywatelstwa. Repatrianci są czasowo meldowani w Środzie, nadawany jest im numer PESEL, przygotowywane są również dokumenty do otrzymania dowodów osobistych i paszportów RP. Repatrianci pobyt w ośrodku mają opłacony przez państwo polskie, identycznie jest finansowany zakup, wyposażenia mieszkań, zatrudnienia repatriantów na okres 12 miesięcy przez pracodawców polskich.
W styczniu 2019 roku EDU XXI ponownie otrzymało na okres 24 miesięcy możliwość kontynuowania pracy ośrodka w Środzie. W styczniu 2019 roku, na I w tym roku turnus do ośrodka adaptacyjnego przyjechało 130 osób, z czego 52 osoby pozostają na stałe. Dodatkowo przeprowadziło się 3 repatriantów z województwa opolskiego i województwa mazowieckiego. Od maja 2018 roku do dzisiaj łącznie 130 repatriantów zamieszkało w powiecie średzkim.
Obecnie, na drugim w tym roku turnusie, w ośrodku przebywa 140 osób. Kolejna umowa na prowadzenie ośrodka dla repatriantów jest motywacją do dalszej pracy, która już teraz przynosi efekty, a spodziewamy się większych, ponieważ z jednej strony spłacamy historyczny dług wobec naszych rodaków wywiezionych na tereny byłego ZSRR w czasie wojny, a z drugiej jest to możliwość pozyskiwania nowych mieszkańców, na których w Środzie Wielkopolskiej czeka duży wybór mieszkań i ofert pracy.
(k)