W Kegliku w tych dniach dominują zapewne skrajne odczucia. Z jednej strony radość i satysfakcja po ogłoszeniu wyników egzaminu, z drugiej żal i rozczarowanie. Te drugie są spowodowane zapowiedzią minister edukacji o zamiarze likwidacji gimnazjów. Proces ten ma się rozpocząć w przyszłym roku...
Dla Keglika to informacja fatalna, bo dla prowadzącego szkołę Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Środzie to jedyna placówka, którą się zajmuje. Tymczasem w przyszłym roku Keglik będzie mieć dwie klasy (dotychczas szkoła miała zgodę na jedną), a chętnych było na trzy. Placówka cieszy się więc bardzo dużym zainteresowaniem.
Na razie jednak w Kegliku można świętować wyniki z ostatniego roku szkolnego. Egzamin gimnazjalny wypadł bardzo dobrze. Podobnie jak rok temu, szkoła znajduje się na czele rankingu gimnazjalnego szkół powiatu średzkiego. Wszystkie przedmioty, także egzaminy językowe na każdym z poziomów wypadły w Kegliku najlepiej.
W piątek 24 czerwca, podczas zakończenia roku szkolnego, dyrektor Emilia Ostrowska dziękowała wszystkim swoim uczniom za zaangażowanie w reprezentowaniu szkoły na konkursach i olimpiadach. Ponadto wspomniała o świetnych wynikach w nauce, bardzo dobrze zdanych egzaminach gimnazjalnych i wzorowym zachowaniu. Nagrodę finansową dla Najlepszego Gimnazjalisty otrzymał Bartosz Demut. Fundatorem tej nagrody jest organ prowadzący naszą szkołę - Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie.
Drugie miejsce w rankingu osiągnęło gimnazjum z Zespołu Szkół Akademickich, działające przy Wielkopolskiej Wyższej Szkole Społeczno - Ekonomicznej. Uczniowie tej placówki także osiągnęli lepszy niż przed rokiem wynik punktowy.
Warto pamiętać, że dwa najlepsze gimnazja w powiecie to placówki niepubliczne, czyli bez obwodów szkolnych. Dostają się do nich uczniowie na podstawie zgłoszeń, zwykle ci z najwyższymi średnimi ze szkoły podstawowej. Szkoły te nie przyjmują wszystkich chętnych. W powiecie podobny status ma jeszcze tylko gimnazjum w Pigłowicach, które w tym roku uplasowało się na 5. miejscu.
Trzecie miejsce w tym roku zajęło gimnazjum z Krzykos. To znaczna poprawa w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy ta szkoła znalazła się na 6. pozycji. Spadek z 3. miejsca na 9. pozycję odnotowało za to gimnazjum w Chociczy.
W rankingu wzięliśmy w nim pod uwagę średnie szkoły z historii i wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Nie wzięliśmy pod uwagę egzaminu z języka obcego, gdyż uczniowie wybierali różne języki.
(kóz)

RANKING GIMNAZJÓW
1. Keglik Środa (gmina Środa, uczniów 22) 299,41
2. ZSA Środa (gmina Środa, uczniów 48) 284,31
3. Krzykosy (gmina Krzykosy, uczniów 25) 235,16
4. Sulęcinek (gmina Krzykosy, uczniów 29) 230,22
5. Pigłowice (gmina Zaniemyśl, uczniów 22) 219,86
6. Pięczkowo (gmina Krzykosy, uczniów 18) 219,50
7. Łękno (gmina Zaniemyśl, uczniów 57) 209,96
8. Giecz (gmina Dominowo, uczniów 33) 205,49
9. Chocicza (gmina Nowe Miasto, uczniów 37) 205,34
10. ZSR Środa (gmina Środa, uczniów 51) 203,27
11. Nowe Miasto (gmina Nowe Miasto, uczniów 60) 193,35
12. Słupia Wielka (gmina Środa, uczniów 19) 184,58
13. Gimnazjum nr 1 Środa (gmina Środa, uczniów 101) 174,87
14. Gimnazjum dla pracujących Środa (gmina Środa, uczniów 9) 127,77