Gmina Zaniemyśl przystąpiła do prac rekultywacyjnych na Jeziorze Raczyńskiego w Zaniemyślu
Celem prac rekultywacyjnych na jeziorze w Zaniemyślu jest poprawa jakości wody w jeziorze. W tym roku zostało już przeprowadzone zarybianie zbiornika jesiennym narybkiem szczupaka oraz kroczka lina oraz wykonano dwa zabiegi mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z inaktywacją fosforu na powierzchni całego jeziora przy użyciu chlorku magnezu.
W przyszłym roku gmina Zaniemyśl przystąpi do kolejnych prac, które rozpoczną się wczesną wiosną, a zakończą późną jesienią. Polegać będą na uruchomieniu stałej strefy inaktywacji fosforu na dnie zbiornika, zarybianiu zbiornika letnim narybkiem szczupaka, sandacza oraz węgorza, a także na wykonaniu ośmiu zabiegów mobilnej aeracji pulwersacyjnej z inaktywacją fosforu na powierzchni całego jeziora przy użyciu siarczanu żelaza. Zostanie również wybudowana stała strefa inaktywacji fosforu na dopływie do jeziora.
Gmina informuje, że nie ma przeciwwskazań do korzystania z jeziora w trakcie jego rekultywacji w okresie całego roku - zarówno dla osób kąpiących się, jak również dla wędkarzy.
Przypomnijmy, że rekultywacja obejmuje jezioro, którego - jak informuje gmina - zwierciadło wody ma powierzchnię 84,4 ha, objętość 2.342,9 tys. m sześc., głębokość maksymalną 5,8 m, a średnią - 2,7 m. Tegoroczne zarybienie zbiornika objęło narybek szczupaka (200 kg) i kroczka (100 kg). Z kolei w przyszłym roku do jeziora trafi letni narybek szczupaka (40 tysięcy sztuk), sandacza (13 tys. sztuk) i węgorza (7 kg).
Przetarg na wykonanie rekultywacji jeziora wygrała firma Prote Technologia dla Środowiska z Poznania, a kosztować mają niespełna 214 tys. zł.
krzem