Zamówienie obejmuje techniczną i biologiczną rekultywację odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. W zakres zamówienia wchodzą następujące roboty: rekultywacja techniczna, która obejmuje: uporządkowanie terenu, wykonanie warstwy wyrównawczej i ekranującej, wykonanie studni odgazowania z pochodnią do unieszkodliwiania biogazu oraz wbudowanie repera geodezyjnego zgodnie z dokumentacją graficzną; rekultywacja biologiczna, która obejmuje: zadarniający obsiew mieszanką traw razem z rośliną osłonową, roślinna sanitacja i umocnienie rekultywacyjnej powierzchni w postaci nasadzeń wierzby wiciowej.
Przed otwarciem ofert zamawiający podał kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (327.999 zł). Złożono 8 ofert - najniższą na 98.400 zł - Przedsiębiorstwo Ekologiczne BUDEKO Joanna Przybyłowska z Dopiewa. Najwyższą ofertę (na kwotę 998.197,37 zł), złożył BeMarS Przedsiębiorstwo Recyklingowe w Kiełczynku.
Radny Artur Borkowski pytał włodarza gminy, skąd taka różnica w kwocie ofert. Zdaniem radnego Wincentego Pawelczyka, kwoty opiewające w granicach 100 tys. zł są niepoważne i nierealne. Wójt poinformował, że „przetarg się odbył, teraz piszemy o uzupełnienie, o uzasadnienie zbyt niskiej ceny. To należy zacząć i skończyć".
Wykonawca jest zobowiązany m.in. uwzględnić w ofercie pielęgnację nasadzonej roślinności i wycenić te prace. Należy przyjąć okres pielęgnacji równy okresowi gwarancji. W zakresie pielęgnacji będzie leżało także nawadnianie terenu. Wykonawca jest zobowiązany uwzględnić w ofercie zabiegi nawożenia i koszenia oraz dozorowanie i uzupełnianie roślinności.
Realizacja projektu z pewnością wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego i podniesienie atrakcyjności gminy Nowe Miasto nad Wartą dla jej mieszkańców, inwestorów i turystów. Rekultywacja gminnego składowiska odpadów jest ważną inwestycją z punktu widzenia realizacji założeń rozwoju społeczno - gospodarczego gminy i regionu. Celem nadrzędnym projektu jest wzrost atrakcyjności gminy poprzez ograniczenie szkodliwego oddziaływania składowiska odpadów, który zostanie osiągnięty przez poprawę stanu środowiska naturalnego, oraz zapobieganie jego degradacji poprzez rekultywację składowiska.
(tom)