Gmina Środa stara się o dofinansowanie modernizacji 7 przejść dla pieszych. Czy i na ile z nich może liczyć na pieniądze?
Program dotyczący bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych ma wymiar ogólnokrajowy. Wniosków będą zatem tysiące. Gmina Środa zamierza złożyć 7 wniosków na przejścia na ulicach: Dmowskiego przy tamie na jeziorze, na Czerwonego Krzyża przy banku PeKaO i trafiki, na Lipowej (dwa, przy szkole oraz bliżej ronda Jana Pawła II), na Niedziałkowskiego (przy szkole językowej), na Sportowej (przy wejściu na stadion) oraz w Pierzchnie.
- Do złożenia wniosku zostały ostatnie dni, a my do tej chwili nie mamy jeszcze opinii ze Starostwa Powiatowego i Komendy Powiatowej Policji w Środzie. Jeśli ich nie otrzymamy, nie będziemy mieli szansy na pieniądze na poprawę bezpieczeństwa na przejściach - mówił nam we wtorek Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego w Urzędzie Miejskim w Środzie.
Przypomnijmy, że przejście może być dofinansowane w maksymalnej kwocie 200 tys. zł. Inwestycja może polegać na wyniesieniu przejścia, jego oświetleniu, a także budowie chodników po 100 metrów z każdej strony. Aby liczyć na pieniądze, będzie trzeba wykazać, że przejście nie jest bezpieczne i w ostatnich latach dochodziło na nim do zdarzeń drogowych.
W przyszłym tygodniu napiszemy o wszystkich wnioskach w powiecie średzkim.
(k)
Gmina chce poprawić bezpieczeństwo na przejściu przy szkole przy ul. Lipowej