ZWOLA. W Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w Zwoli skończyło się miejsce na nowe sadzenia
W lesie koło Zwoli każdy chętny mógł posadzić pamiątkowy dąb. Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych został stworzony przez Nadleśnictwo Babki jako miejsce upamiętniania ważnych, pozytywnych wydarzeń w życiu osobistym, np. zawarcia związku małżeńskiego, rocznicy ślubu, czy urodzenia dziecka.
Jak w 2013 roku pisał nadleśniczy Nadleśnictwa Babki dr inż. Mieczysław Kasprzyk: "Upamiętniając ślub czy inne istotne okoliczności w życiu człowieka posadzeniem drzewa dębu dbamy o przyrodę i środowisko nas otaczające, ale również pozostawiamy ślad po naszym ważnym wydarzeniu w postaci najbardziej bliskiej naturze. Dąb rosnąc trwa przez długie lata w tym wspaniałym miejscu w lesie. Różne są formy upamiętnienia, ta jednak jest najbliższa człowiekowi. Od najdawniejszych lat drzewa sadzone przy osadach, później w miastach lub innych miejscach, stanowiły świadectwa historii. Posadzone drzewa tworzą las, których szum będzie dawał koncert, a widok uprzyjemniał pobyt odwiedzających to miejsce. Dla przyszłych pokoleń drzewa będą swoistą kroniką z życia ludzi żyjących, kochających się i pracujących na początku XXI wieku."
Dąb numer 1 uczcił zawarcie związku małżeńskiego przez Zuzię i Kubę w 2012 roku. Sporo dębów uczciło ślub lub narodziny dzieci. Swoje drzewo ma "Dzień Dobry TVN", a także pielgrzymi ze średzkiego Cechu Rzemiosł Różnych, czy Stowarzyszenie Ziemia Zaniemyska, które uczciło w ten sposób piątą rocznicę powstania.
Nadleśnictwo Babki poinformowało, że wszystkie zaplanowane miejsca w "Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" zostały zapełnione. W tym roku ma zostać otwarta nowa powierzchnia gdzie będzie można upamiętnić wyjątkowe wydarzenia.
W Zwoli praktycznie co roku odbywał się dwa lub trzy sadzenia. Sadzonymi drzewkami są dęby (gatunków rodzimych). Na mapie zamkniętego już lasu znaleźć można 186 drzew. Najnowszy dąb posadzono z okazji urodzin Leona, a posadzono go 12 października.
Aby posadzić swoje drzewo w Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych należało wysłać informację pod adresem Nadleśnictwa Babki, podając: krótki opis wydarzenia, na którego okoliczność zostanie posadzone drzewo oraz tekst do umieszczenia na tabliczce okolicznościowej. Wzór tabliczki był stały i jednakowy dla wszystkich, a koszt jej wykonania to 70 zł.
krzem