ŚNIECISKA. W sobotę na dziedzińcu szkoły w Śnieciskach można było zakupić książkę autorstwa regionalistki, mieszkanki Śniecisk Małgorzaty Senk. Książka pod tytułem „Śnieciska wiecznym piórem pisane" opisuje dzieje wsi Śnieciska i parafii w Śnieciskach

Jak już pisaliśmy, książka jest dokumentem historycznym o wsi Śnieciska. Znajdziemy w niej historię powstania parafii pw. św. Marcina w Śnieciskach z należącymi do niej wioskami: Bożydar, Winna, Jaszkowo, Annopole, Lorenka, Płaczki, Polwica i Dobroczyn. Poznajemy losy ludzi różnych zawodów, którzy zamieszkiwali tę okolicę w XIX i XX w. Osoby, które bardzo wyraźnie zapisały się w pamięci potomnych poprzez swoją postawę i tych, którzy swoim życiem zasłużyli na to, aby ich nazwiska zapisać „na zawsze", czyli wiecznym piórem dla pamięci młodych pokoleń mieszkających tutaj.

W książce można m.in. znaleźć odpowiedzi na pytania: ile gospodarstw na terenie parafii dotrwało do dzisiaj, mimo germanizacji, powstań i wojen po drodze, jak bardzo okolica ucierpiała w czasie II wojny światowej i jakie były losy mieszkańców wysiedlonych ze swoich zagród, dlaczego powstanie wielkopolskie 1918 roku pociągnęło za sobą aż tylu chłopców, gdzie ukryto skarby w pałacu, należące do dziedzica oraz kto z mieszkańców trafił do obozów śmierci w Mauthausen-Gusen, Auschwitz Birkenau w Oświęcim, Buchenwaldzie czy Dachau.

Jak mówi M. Senk, współautorów książki było ponad dwustu. M. Senk dziękowała wszystkim, którzy w różny sposób pomogli w tworzeniu tej publikacji, a przede wszystkim redaktorowi wydania Krzysztofowi Budzyniowi i Tadeuszowi Potockiemu. M. Senk przeprowadziła ponad 50 wywiadów, obejrzała stosy dokumentów oraz ponad tysiąc rodzinnych zdjęć, które razem z nimi przeżyły wojnę, wysiedlenie i obozy. W ciągu trzech lat przygotowywania książki poznała wiele ludzkich dramatów i spisała je w książce.

Spotkanie w sobotę cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Książkę można zakupić w Zaniemyślu - w drogerii państwa Dębskich, w Słupi - w Gminnej Bibliotece Publicznej, w Środzie - w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Kórniku - w Białej Damie oraz w Śnieciskach - w sklepie państwa Białkowskich. Koszt książki to 120 zł. Ponadto można zamawiać książkę wysyłając zapytanie na e-mail: malgorzata.senk@gmail.com.

krzem