25 października w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się spotkanie dotyczące możliwości przedłużenia umowy na użyczenie lokomotywy spalinowej Lxd2-343 dla Średzkiej Kolei Powiatowej. Porozumienie przewiduje, że spalinówka będzie dalej jeździć w Środzie, ale nasza lokomotywa węglowa na sześć tygodni będzie wyjeżdżać do Gniezna i tam kursować
W spotkaniu uczestniczyli starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, starosta średzki Ernest Iwańczuk, Bartosz Wieliński - sekretarz powiatu średzkiego oraz Arkadiusz Kaczmarek - prezes TPKŚ "Bana". Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego pozytywnie zaopiniował wniosek o dalszą eksploatację lokomotywy na naszej kolejce.
W ramach współpracy między samorządami ustalono, iż w zamian średzki parowóz Px48 przez kilka tygodni poprowadzi pociągi na kolejce gnieźnieńskiej, co będzie stanowić również promocję naszej działalności na poziomie regionalnym. - Wspólnie doszliśmy do przekonania, że to dobre rozwiązanie - mówi starosta Ernest Iwańczuk. - W lipcu i sierpniu ograniczamy kursowanie lokomotywy węglowej ze względu na zagrożenie pożarem. I właśnie w tym czasie lokomotywa będzie wypożyczana do Gniezna, gdzie mam nadzieję, będzie promowała Środę.
Koszt transportu lokomotywy do Gniezna może wynieść około 10 tys. zł. Spalinówka jest jednak w Środzie niezbędna dla zachowania płynności ruchu. Umowa z powiatem gnieźnieńskim już się skończyła, nowa umowa jest dla nas korzystna - deklaruje starosta.
(k)