O dziennikarstwie śledczym i poznawaniu struktur mafijnych opowiadał w bibliotece autor popularnych książek - Artur Górski
Tydzień temu w średzkiej bibliotece odbyło się pierwsze wydarzenie w tym sezonie kulturalnym. Czytelnicy mieli okazję poznać osobiście i porozmawiać z popularnym dziennikarzem, pisarzem, i korespondentem wojennym Arturem Górskim. Twórczość Górskiego - historyka z wykształcenia - oscyluje pomiędzy reportażem literackim, pastiszem, literaturą faktu oraz powieścią kryminalną i sensacyjną.
Największą popularność przyniosła mu bestsellerowa rozmowa z Jarosławem Sokołowskim - Masą, na podstawie której powstało dziewięć powieści (cykl rozpoczęła książka „Masa o kobietach polskiej mafii"). Dziennikarz specjalizuje się w problematyce międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Jego najnowsza książka to „Spowiednik mafii". Sam zresztą jest tak określany przez środowisko mafijne i dziennikarskie. Do niedawna Górski pełnił funkcję redaktora naczelnego „Focusa Śledczego", obecnie szef „Historii bez tajemnic".
Podczas spotkania dziennikarz mówił o swoich rozmowach ze świadkiem koronnym Jarosławem Sokołowskim pseudonim Masa, jak w ogóle doszło do tych rozmów oraz o początkach swojej pisarskiej kariery. Jak podkreślał, pisząc książki o tematyce mafijnej, wielokrotnie bał się o życie swoje i najbliższych.
Spotkanie odbyło się w ramach programu „Średzki facet czyta", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mającego na celu zachęcenie mężczyzn do czytania książek i czasopism. W bibliotece zjawiły się jednak głównie panie. Jednak bardzo często odwiedzana jest biblioteczna strona internetowa oraz Facebook, gdzie dostępne jest nagranie czwartkowej rozmowy. Już w piątek stronę odwiedziło 100 osób. - Ponieważ dochodzą nas głosy, że rozmówca bardzo się podobał i zaciekawił wiele osób (już w piątek rano zniknęły wszystkie książki Górskiego z wypożyczalni), może więc niejedna osoba zajrzy na streaming, choćby z opóźnieniem. Będziemy trzymać tam nagranie aż do następnego spotkania, czyli przez około miesiąc - zachęca dyrektor biblioteki Małgorzata Walasek, która poprowadziła czwartkowe spotkanie.
(so)