Nadal niepewna jest przyszłość samorządowców ­ spóźnialskich, którzy przekroczyli termin złożenia oświadczenia majątkowego. Tymczasem pojawiają się już nazwiska ewentualnych komisarzy rządowych, który mieliby zastąpić burmistrza Środy i wójta Zaniemyśla.

Przypomnijmy, że obydwaj samorządowcy ­ burmistrz Wojciech Ziętkowski i wójt Krzysztof Urbas ­ spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych. Zdaniem rządu, samorządowcy tacy utracili mandaty i w gminach tych powinny odbyć się przedterminowe wybory. Jeśli mandatów nie wygaszą rady, to odpowiednie zarządzenie wydać ma wojewoda, a kolejnym krokiem ma być powołanie komisarzy rządowych w gminach, którzy przejmą zarządzenie urzędem i gminą do czasu wyborów.

Tymczasem pojawiły się już nazwiska ewentualnych komisarzy w powiecie średzkim. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Gazeta”, komisarzem w Środzie mógłby zostać Dariusz Szymczak z Nowego Miasta. Przypomnijmy, że jest to prawnik i były radny wojewódzki (przez dwie kadencje). Inny ewentualnym kandydatem wymieniany jest Łukasz Walczak, radny powiatowy i pełnomocnik PiS na powiat średzki. Z kolei w Zaniemyślu komisarzem ma szansę zostać były wicewojewoda Włodzimierz Wilkanowicz, który jest mieszkańcem Zwoli. Przemawiać za tym ma doświadczenie w administracji byłego wicewojewody oraz miejsce zamieszkania. W. Wilkanowicz do października 2006 był prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Poznaniu.

Oczywiście są to nazwiska nieoficjalne, a D. Szymczak i W. Wilkanowicz stanowczy powiedzieli „Gazecie”, że nie otrzymali takiej propozycji od wojewody.