A pomyśleć, że nie ma jeszcze 15 lat... 15 lat skończy dopiero w sierpniu. A już teraz na swoich koronnych dystansach jest na 10. i 13. miejscu w rankingach seniorek w kraju. Ciągle się rozwija, ma wielką chęć do pracy. Od poniedziałku do piątku dzień zaczyna od treningu. O godz. 6:00 rano melduje się na średzkim basenie i pływa półtorej godziny. Potem szkoła i o godz. 17:00 rozpoczyna się drugi trening, który tym razem trwa dwie godziny. Mówi się, że trening pływacki należy do najbardziej morderczych. Także dla tego, że tak naprawdę wykonuje się go w samotności.
Zaczęła pływać jako 6-latka. Wtedy trafiła do Macieja Ossiga, który zgromadził kilkoro utalentowanych dzieci w tym samym wieku i zaczął ich uczyć pływać. Lubiła wodę. Dobrym przykładem dla małej wówczas dziewczynki był jej o 5 lat starszy brat - Oskar, który ćwiczył pływanie.
Tata Liwii - Krzysztof Chmiel, który razem z żoną prowadzi w Środzie salon z modą męską, opowiada, że u jego córki od razu dało się zauważyć z jednej strony pasję do pływania, a z drugiej chęć do ciężkiej pracy. Ona sama mówi, że pływanie i szkoła zajmują jej tyle czasu, że nie ma mowy o innych zainteresowaniach. Liwia uczy się w gimnazjum Zespołu Szkół Akademickich w Środzie.
Sukcesy przyszły szybko. Liwia w swoim roczniku zaczęła odnosić sukcesy w Wielkopolskiej Lidze Pływackiej. Rok temu w marcu podczas mistrzostw Polski 14-latków zdobyła srebrny medal na dystansie 200 metrów stylem klasycznym i brązowy medal na 100 metrów klasykiem. Latem na MP na basenie olimpijskim (50-metrowym) zdobyła już złoto na 100 metrów, srebro na 200 metrów i brąz na 50 metrów, wszystkie w stylu klasycznym, czyli popularnej żabce. W grudniu ubiegłego roku wystartowała na mistrzostwach Europy w Koszycach. Reprezentując Polskę zajęła 2. miejsce na dystansie 100 metrów stylem klasycznym.
Nieco ponad tydzień temu zawodniczka UKS Trójka Środa była już jedną z największych gwiazd Mistrzostw Polski Juniorów (15 lat). Średzianka dwa razy stawała na najwyższym podium i raz została wicemistrzynią Polski. Do Ostrowca Świętokrzyskiego jechała jako liderka rankingów 15-latek. Nie tylko uniosła ciężar faworytki, ale także biła swoje rekordy w niemalże każdym wyścigu.
Zawodniczka ze Środy znalazła się wśród najlepszych pływaczek mistrzostw Polski. Zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji wszystkich zawodników. A przecież wydaje się, że dopiero się rozkręca.
- Mistrzostwa pokazały, że jest bardzo wszechstronną pływaczką. W Ostrowcu Świętokrzyskim była bowiem najlepsza nie tylko w swojej koronnym stylu, czyli w klasyku, ale tak samo dobrze zaprezentowała się w wyścigu stylem zmiennym, w którym zdobyła złoty medal - mówi Krzysztof Chmiel. - Może to jest jej droga, bo świetnie się czuje w takim ściganiu.
Jej samej marzy się rekord Polski na 100 metrów stylem klasycznym. Brakuje jeszcze nieco ponad sekundę, ale....
W maju Liwia ma w planach start w mistrzostwach Polski seniorów na długim basenie. Wcześniej prawdopodobnie wystartuje na mistrzostwach Europy w Atenach.
Czy zdarzyły się jej kryzysy? Jak każdemu. Ale okazało się, że wystarczyło pojechać na zawody i po prostu wygrać. Na mistrzostwach Wielkopolski stanęła na starcie z seniorkami. I wygrała. Takie zwycięstwa dają jej jeszcze większą motywację do pracy.
Rodzice Liwii - Renata i Krzysztof - nie ukrywają, że życie domowe jest podporządkowane treningom i startom córki. Zawożą ją i odbierają z basenu, jeżdżą z nią na zawody. Marzą o tym, by kiedyś zobaczyć córkę podczas startu na igrzyskach olimpijskich.