Tesco zamyka w Polsce kolejne sklepy. Do likwidacji został przewidziany także sklep w Środzie. Tymczasem nadal nie wiadomo, co dalej ze średzkim Piotrem i Pawłem
Tesco w najbliższym czasie zamknie 18 sklepów. Na liście znalazły się m.in. placówki w Gliwicach, Oświęcimiu, Rudzie Śląskiej, Świdnicy, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Środzie. Większość z tych sklepów będzie pracować do marca. Powodem zamknięć są generowane przez te placówki straty.
Tesco zapewnia, że postara się jak największej liczbie pracowników z zamykanych sklepów zaoferować pracę w pobliskich placówkach. W przypadku pracowników ze Środy jest to praktycznie niemożliwe. Najbliższe sklepy Tesco są w Śremie, Wrześni i Poznaniu, więc pracownicy sieci będą raczej szukać pracy na miejscu.
Średzkie Tesco mieści się w budynku przy ul. 17 Września, z obiekcie po Tkaninach Technicznych, w którym wcześniej znajdował się pierwszy średzki market spożywczy, który nie należał do sieci PSS Społem. Było to Viki. Tak zresztą o sklepie do dzisiaj mówi część mieszkańców.
Nadal nie wiadomo za to, jaka jest przyszłość sklepu Piotr i Paweł, który mieści się w Kupcu Średzkim. Już kilka tygodni temu media podały informacje, że sieć poszukuje inwestora strategicznego. Miałby on przejąć większość udziałów w spółce dotychczas zarządzanej przez rodzinę Woś. Pojawiły się sygnały, że inwestorem miałby zostać francuski Carrefour, co mogłoby oznaczać także zmianę szyldu w Środzie. Ale tych sygnałów nie potwierdził Piotr i Paweł.
"Jesteśmy w trakcie procesu mającego na celu wzmocnienie potencjału finansowego naszej sieci. Analizujemy możliwe opcje w zakresie pozyskania środków lub pozyskania partnera biznesowego, wraz z którym będziemy mogli, jako sieć skutecznie konkurować na rynku i dynamicznie rozwijać markę Piotr i Paweł" - podała sieć w komunikacie.
Piotr i Paweł to największa firma rodzinna w Polsce w branży spożywczej, stworzona przez Eleonorę Woś i jej synów. Obecnie Piotr Woś ma 48,6 proc. akcji w spółce, a jego brat Paweł - 39,12 proc. Dotąd Wosiowie rozwijali firmę samodzielnie, tworząc przez 26 lat działalności sieć 148 supermarketów, obecnych w różnych częściach kraju, działających na zasadzie franczyzy. W 1991 roku otwarto pierwszy supermarket, w 1995 pierwszy supermarket czynny całą dobę, w 2000 zawarto pierwsze umowy na zasadach franchisingu (system sprzedaży towarów i usług, który oparty jest na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami), a także stworzono Centrum Logistyczne w podpoznańskich Sadach.
W Środzie Piotr i Paweł jest od początku istnienia Kupca Średzkiego.
(k)