Projekt budżetu gmin Środa na przyszły rok jest już w zasadzie zamknięty. W inwestycjach wiele zależy od dofinansowań z rządowych i unijnych projektów, ale już wiadomo, że największe zadania gminy na przyszły rok to zakończenie budowy stadionu piłkarskiego i druga część budowy dróg i chodników na os. Kwiatów Polnych w Środzie. Budżet inwestycyjny i majątkowy sięgać ma 32 mln zł
Są w ogólnym zarysie inwestycji trzy inwestycje, których w przyszłym roku na pewno nie będzie, jeśli gmina Środa nie otrzyma na ten cel pieniędzy z Rządowego Programy Polski Ład. Chodzi o budowę ul. Akacjowej wraz z rondem na skrzyżowaniu z ulicą Kórnicką (koszt około 7,5 mln zł), budowę ulicy Podmiejskiej w Środzie prowadzącą do terenów inwestycyjnych (koszt około 6,5 mln zł) i wreszcie rozbudowę Biblioteki Publicznej w Środzie (koszt około 4,8 mln zł). To raczej przesądzone, że gmina nie otrzyma środków na wszystkie te projekty. Ale burmistrz liczy, że może uda się zrealizować któryś z nich.
Poza tym w budżecie znajdą się na pewno realizacje dotyczące budowy stadionu piłkarskiego i kolejny etap budowy dróg i chodników na os. Kwiatów Polskich. Na stadion gmina Środa otrzyma niespełna 5 mln zł z Polskiego Ładu, więc inwestycja powinna zostać zakończona. Poza pracami, które właśnie się zaczynają, czyli wykończeniem w środku budynku, konieczne będzie przede wszystkim wykonanie dachu nad główną trybuną. W sumie wszystkie prace przewidziane na przyszły rok na stadionie powinny kosztować około 6,6 mln zł, ale ostateczną kwotę poznamy po przetargu.
Na budowę dróg gminnych w rejonie ul. Bławatkowej i Nagietkowej, czyli ulicy Nagietkowej, Makowej, Chabrowej, Wrzosowej, Sasankowej i Łubinowej gmina planuje wydać około 3,5 mln zł. Będzie to znacznie bardziej kosztowna część inwestycji niż budowany właśnie pierwszy etap na tym osiedlu, ale zakres prac będzie dużo większy.
- Z innych ważnych planowanych prac gmina chciałaby w przyszłym roku wybudować drogę wewnętrzną przy blokach w Kijewie - mówi Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego w Urzędzie Miejskim w Środzie. Inwestycja ma kosztować niespełna pół miliona złotych.
Około 800 tys. zł gmina chciałaby przeznaczyć na wykonanie nakładek asfaltowych w mieście i gminie, około 160 tys. na budowę nowych chodników (m.in. Wawrzyniaka, Kilińskiego, Fredry, ale także Sportowa w stronę dworca PKP). W budżecie znajdzie się także budowa ścieżek Brodowo - Środa i na gen. Bora-Komorowskiego (2,3 mln zł, przetarg już w trakcie).
- Stosunkowo duże środki chcielibyśmy przeznaczyć na budowę oświetlenia ulicznego w mieście i gminie, a także na projekty oświetlenia ulicznego - mówi naczelnik Michał Orłowski. - Ale planujemy także budowę kanalizacji.
Ta ostatnia ma być rozbudowywana w Mącznikach, w Środzie Za Strzelnicą i w kilku innych lokalizacjach.
W przyszłym roku ma się zakończyć budowa świetlicy w Winnej Górze, kolejne pół miliona złotych na trafić do Koszut na budowę budynku wielofunkcyjnego, a około 160 tys. zł na zagospodarowanie i doposażenie placów zabaw. Michał Orłowski zakłada, że w nowym roku uda się także lepiej zagospodarować plac zabaw przy orliku przy ul. Witosa.
Około 160 tys. zł może też kosztować modernizacja budynku gminnego przy ul. Plażowej, czyli obiektu po MaxMarinie. Do tej pory nie udało się go wynająć pod działalność gastronomiczną. Dlatego gmina szykuje się do remonty i zakłada, że jeśli nie znajdzie się dzierżawca, obiekt może poprowadzić gminna spółka.
W budżecie mają się też znaleźć środki na prace inwestycyjne na terenie średzkich ogrodów działkowych oraz na konieczne modernizacje w szkołach w Środzie, Słupi Wielkiej i Starkówcu Piątkowskim.
To oczywiście tylko plany. Budżet radni będą uchwalać zapewne na początku grudnia. Wiadomo, że dochody gminy mają być w przyszłym roku mniejsze o kilka milionów w porównaniu z ostatnimi latami. Jest to związane z obecną polityką państwa. Dlatego też burmistrz polecił szefom instytucji gminnych przygotowanie swoich budżetów w wersji oszczędniej, czyli niższej o 5 procent.
Dokładny wykaz inwestycji podamy oczywiście po uchwaleniu budżetu przez radnych.
(kóz)