W ubiegły czwartek starosta Ernest Iwańczuk i insp. Paweł Wawrzyniak - komendant powiatowy policji w Środzie podziękowali 15-letniemu Filipowi za wzorowe zachowanie, które pozwoliło zatrzymać na gorącym uczynku włamywacza do przedszkola
21 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Środzie miały miejsce obrady Komisji Bezpieczeństwa. Były wyjątkowe, ponieważ początek spotkania przeznaczono na złożenie gratulacji uczniowie średzkiej szkoły podstawowej. Gratulacje 15-letniemu chłopcu za wzorową postawę obywatelską składali starosta Ernest Iwańczuk i komendant policji w Środzie inspektor Paweł Wawrzyniak.
13 marca nastolatek podbiegł do policjantów obsługujących interwencję w centrum miasta i poinformował ich, że chwilę wcześniej widział, jak ktoś wybija szybę w przedszkolu przy ul. 17 Września. Policjanci natychmiast udali się na miejsce i zatrzymali 40-latka na gorącym uczynku przestępstwa. Włamanie zostało udaremnione. Sprawcy przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.
- Akurat przechodziłem i zobaczyłem, jak jakiś mężczyzna rozbija szybę w oknie w przedszkolu i próbuje wejść do środka. Przestraszyłem się, że on tam zostanie i rano niebezpieczeństwo będzie grozić dzieciom. Kiedy więc zobaczyłem policjantów, podbiegłem do nich i o wszystkim im opowiedziałem - mówił "Gazecie Średzkiej", uczeń Szkoły Podstawowej nr 3. Dodaje też, że nie bał się, zadziałał z automatu.
Szef średzkich mundurowych wyszedł z inicjatywą uhonorowania wzorowej postawy pamiątkowym listem gratulacyjnym. Podziękowania poparł starosta średzki nagradzając chłopca przygotowanym upominkiem. Na spotkanie chłopiec przybył w obecności najbliższej rodziny. - Jesteśmy bardzo dumni z Filipa - mówiła po spotkaniu mama 15-latka.
W spotkaniu w starostwie brała udział także Kamila Waligóra - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, do której uczęszcza nastolatek.
Policjanci podkreślają, że dzieci w takich sytuacjach doskonale wiedzą jak się zachować. Robią to, czego uczą ich rodzice, pedagodzy i policjanci. To bardzo ważne, by dzieci wiedziały jak postąpić w sytuacji zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc, jakie informacje należy przekazać przedstawicielom służb, by ci szybko dotarli na miejsce.
(k)