Zgodnie z deklaracją złożoną na wieczorze wyborczym 4 listopada, nowy starosta średzki Ernest Iwańczuk w pierwszy dzień swojej pracy, w poniedziałek, przybiegł do Starostwa Powiatowego w Środzie. 12,4 km zajęło mu 1 godz. 17 min.
To nie pierwszy biegowy manifest Ernesta Iwańczuka. Jeszcze jako kandydat NaszePSR.pl do Rady Powiatu, przebiegł trasę z Nowego Miasta przez Krzykosy, Zaniemyśl, Środę do Dominowa. Trasa liczyła aż 48 km. Dla biegacza z doświadczeniem jest to bardzo wymagający dystans. Ernest Iwańczuk mówił nam wtedy, że biega od pół roku, dwa razy na zawodach pokonał 10 km, a w ramach treningu przebiegł ciągiem 23 km.
Tamten bieg był wyrazem poparcia dla Piotra Mielocha jako kandydata na burmistrza Środy. - Liczę na to, że wybory zakończą się sukcesem Piotra Mielocha i drużyny NaszePSR.pl - mówił "Gazecie Średzkiej".
4 listopada, w wieczór wyborczy w Restauracji Wiedeńska zadeklarował, że jeśli wszystko dobrze się potoczy i zostanie starostą, to w pierwszy dzień do pracy przybiegnie, a nie przyjedzie. I tak się stało.
Nowy starosta wybiegł ze swojego domu w niedaleko Młodzikowa kilka minut po godz. 6:30. Trasę 12,4 km pokonał w 1 godz. 17 min. W Starostwie Powiatowym zameldował się chwilę przed godz. 8:00. Właśnie o tej godzinie w poniedziałki zaczyna pracę starostwo. W drodze towarzyszył mu jadąc na rowerze Michał Matelski, nowy członek Zarządu Powiatu Średzkiego.
Starosta Ernest Iwańczuk skorzystał jeszcze z prysznica straży miejskiej i rozpoczął urzędowanie. W poniedziałek spotkał się najpierw z szefami wydziałów, a potem obszedł wszystkie biura.
Przypomnijmy, że Ernest Iwańczuk przez prawie 8 lat był zastępcą burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego. Krótko przed wyborami rozesłał do pracowników Urzędu Miejskiego maila, w którym napisał: "Drogie koleżanki i koledzy. Serdecznie dziękuję za 8 lat wspólnej przyjacielskiej pracy. Odchodzę, bo nie ma mojej zgody na imperium budowane przez naszego szefa i jego szefa - pana B. Nie uciekam, a wręcz przeciwnie będę walczył i dlatego mam nadzieję, że już w listopadzie spotkamy się w lepszej Środzie. Ernest Iwańczuk".
W następstwie tego maila burmistrz Wojciech Ziętkowski dyscyplinarnie zwolnił Iwańczuka z pracy, a sam były wiceburmistrz wystartował w wyborach do Rady Powiatu z listy NaszePSR. Uzyskał najlepszy spośród wszystkich kandydatów wynik - 1204 głosy.
Starostą został wybrany w piątek.(kóz)