Znak jest skierowany gÅ‚ównie do kierowców. Ale czy to oznacza, że teraz na deptaku może odbywać siÄ™ ruch koÅ‚owy?
W praktyce ten ruch w pewnym zakresie już siÄ™ odbywa. Po deptaku jeżdżą czÄ™sto samochody zaopatrzenia, wÅ‚aÅ›ciciele sklepów i punktów usÅ‚ugowych, czasami także mieszkaÅ„cy. Teoretycznie na deptak nie ma skÄ…d wjechać, ale na przykÅ‚ad na ulicy PowstaÅ„ców, która prowadzi do deptaku na ul. DÄ…browskiego przy znaku zakaz ruchu widnienie tabliczka, że nie dotyczy on mieszkaÅ„ców...
Pojawienie siÄ™ znaku "strefa zamieszkania" powoduje, że po deptaku bÄ™dÄ… mogli samochodami jeździć mieszkaÅ„cy. I jak na razie wszystko wskazuje na to, że bÄ™dÄ… mogli wyjeżdżać prosto z deptaka w resztÄ™ ulicy DÄ…browskiego, czy też WaÅ‚owÄ… lub Wiosny Ludów. To zaÅ› uczyni to skrzyżowanie bardzo niebezpiecznym.
Trudno w tej sytuacji zrozumieć intencję wprowadzenia na deptaku "strefy zamieszkania". Dla jasności przypomnijmy jednak, co ona oznacza.
Strefa zamieszkania to specjalny obszar nie tylko ze wzglÄ™du na obowiÄ…zujÄ…ce normy prawne, ale także z uwagi na to, że ma on sÅ‚użyć przede wszystkim osobom tam zamieszkujÄ…cym. Strefy zamieszkania to swoisty azyl dla pieszych i obszar, w którym pieszy powinien czuć siÄ™ bezpieczny. Normy prawne dopuszczajÄ… jednak możliwość wjazdu pojazdów mechanicznych, na specjalnych zasadach. W „strefie zamieszkania" pieszy może korzystać z caÅ‚ej szerokoÅ›ci drogi, ma pierwszeÅ„stwo przed pojazdami.
Dla zapewnienia bezpieczeÅ„stwa pieszym, a kierujÄ…cym możliwoÅ›ci należytej obserwacji odbywajÄ…cego siÄ™ ruchu pieszych i odpowiedniego reagowania, w „strefie zamieszkania" obowiÄ…zuje prÄ™dkość pojazdów ograniczona do 20 km/h. W strefach zamieszkania obowiÄ…zujÄ… również specjalne przepisy dotyczÄ…ce parkowania pojazdów. Pozostawienie pojazdu na postoju jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.
(kóz)