W Dębiczu, w gminie Środa, zgodnie z harmonogramem powstaje świetlica wiejska. Inwestycja ma zostać zakończona w październiku
Przypomnijmy, że świetlica będzie miała powierzchnię niespełna 73 m kw. Będzie ona pokryta blachą dachówkową. Koszt to 262,5 tys. zł. Inwestycja jest realizowana ze wsparciem środków unijnych z Lidera Zielonej Wielkopolski. Dofinansowanie wyniesie 62 procent kosztów kwalifikowanych całej inwestycji. Będzie to około 167 tys. zł. Resztę dołoży gmina Środa. Prace wykonuje firma Łukasza Pacyńskiego.
W gminie Środa jest 38 sołectw. Mniej niż połowa ma swoje świetlice. Takie świetlice chcą jednak mieć kolejne sołectwa. W tym roku zakończył się już kolejny etap prac przy budowie świetlicy w Winnej Górze, o czym piszemy w innym miejscu.
Przypomnijmy, że burmistrz rozmawiał o nowej świetlicy z sołtysem Kijewa Sławomirem Majchrzyckim. W Kijewie w ostatnich latach bardzo ładnie zagospodarowano działkę sołecką, na której powstał plac zabaw. Teren jest ogrodzony i prezentuje się naprawdę dobrze. Mieszkańcom wsi marzy się teraz jeszcze świetlica, która znalazłaby swoje miejsce na tej samej działce. W grę wchodzi zakup gotowych kontenerów. Kontenery mają rozmiar 3 x 6 m. Na świetlicę konieczne byłyby trzy takie moduły.
Trwają także starania o nową świetlicę w Połażejewie. Na sprzedaż jest tam wystawiony budynek, w którym niegdyś znajdował się bar Manhattan. Gmina zleciła wycenę nieruchomości.
(k)