W Środzie rozpoczęły się szczepienia na Covid-19. Na razie szczepieni się pracownicy związani ze służbą zdrowia, ale już 25 stycznia mają ruszyć szczepienia populacyjne dla grupy pierwszej, czyli m.in. dla osób powyżej 60. roku życia, służb mundurowych, nauczycieli. Znane są procedury dotyczące szczepień
Dzisiaj piszemy oczywiście o tych procedurach, a w kolejnych tygodniach, na bieżąco, będziemy podawali wszystkie najważniejsze informacje dotyczące szczepień. Będziemy oczywiście także namawiać, aby skorzystać z tej formy zadbania o swoje życie i zdrowie, a także życie i zdrowie naszych najbliższych.
Szczepienie w Szpitalu Średzkim przebiega bardzo sprawnie. I tak zapewne będzie we wszystkich punktach, które zdecydują się przeprowadzać szczepienia. Na razie w całym powiecie takich punktów jest sześć, w tym dwa w Środzie.
Tymczasem nadal nie ma żadnych informacji dotyczących ewentualnego odmrażania Szpitala Średzkiego, czyli zmniejszania w Środzie liczby łóżek covidowych. Pojawiły się sygnały, że szykowane są kolejne zmniejszenia w innych szpitalach, ale o Środzie nadal jest cicho, tak jakby nasz szpital nie miał być odmrażany w pierwszej kolejności - co obiecywał zdymisjonowany niedawno wojewoda - ale na samym końcu. Trudno powiedzieć, jakie plany wobec naszego szpitala na Narodowy Fundusz Zdrowia. Mieszkańcy mają wobec średzkiej lecznicy plany jasne - chcą, aby wróciła we wcześniejszej formie.
W dzisiejszym wydaniu "Średzkiej" piszemy znów dużo o sprawach samorządowych. Powiat średzki jest ciągle tematem bardzo gorącym. Tym bardziej, kiedy rządząca powiatem opozycja z jednej strony doprowadza do dymisji dwóch członków Zarządu Powiatu związanych z Nasze PSR, czyli ugrupowaniem burmistrza Piotra Mielocha, a z drugiej strony stara się przejąć kontrolę nad spółkami powiatowymi, czyli Szpitalem Średzkim i Powiatowym Centrum Inwestycji. W przypadku obu spółek obecnie chodzi o przejmowanie rad nadzorczych, by w przyszłości - być może - sięgnąć po zarządy. Czy tak się stanie - przekonamy się już wkrótce.
W przypadku polityków, także tych lokalnych, i to oczywiście z każdej strony, z lewa, z prawa i ze środka usłyszeć można, że działają dla dobra mieszkańców. Wybory dają mieszkańcom zawsze możliwość weryfikacji czynów i zaniedbań, a także oceny, czy to co dzieje się w czasie kadencji samorządu, jest walką o jego dobro, czy też walką o fotele i portfele. Dobrze byłoby, ale politycy o tym pamiętali. Dla dobra nas wszystkich.
Swoją drogą, jestem ciekaw, jak zakończą się w powiecie spory natury prawnej. Za chwilę może się okazać, że część zmian w statucie przyjętych przez Radę Powiatu zostanie uchylona przez nadzór wojewody. Wojewoda w trzech punktach rozpoczął postępowanie i wiele wskazuje na to, że je uchyli. Czy w przypadku innych zmian, jakie obecnie wprowadza opozycja będą także zastrzeżenia - nie wiadomo. Ale przypadek Środy może rzeczywiście być opisywany jako sposób na zmarginalizowanie starosty, którego nie udało się odwołać w normalnej procedurze. Spory sądowe mogą przeciągnąć się znacznie dużej niż obecna kadencja samorządu.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl