Opracowaniem nowego Szlaku Piastowskiego zajmuje się Rada Programowo - Naukowa do spraw Szlaku Piastowskiego, która została powołana przez marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko - pomorskiego. Rada przyjęła dwie główne trasy, krzyżujące się w Gnieźnie. Giecz leżał będzie na trasie przebiegającej na linii północny zachód - południowy wschód, a więc od Wągrowca poprzez Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Giecz, Grzybowo koło Wrześni, Ląd n. Wartą do Konina i Kalisza.
Początkowo Giecz był jedynie „doczepiony" na tej nitce, jako jej odnoga. Groziło to zmarginalizowaniem pozycji Giecza. Z zagrożenia zdawały sobie sprawę władze samorządowe - wójt Dominowa Krzysztof Pauter i starosta Tomasz Pawlicki. W tym układzie trasy Giecz przeciwstawiony został grodowi w Grzybowie, a turysta musiał dokonać wyboru, który z grodów zwiedzić. Teraz Giecz znajduje się już na głównym szlaku i nie grozi mu omijanie przez wycieczki czy zwiedzających.
Wczoraj w Bramie Poznania (ICHOT) odbyła się III Międzyregionalna Konferencja na temat Szlaku Piastowskiego. Najważniejszym punktem wydarzenia było podpisanie porozumienia pomiędzy wielkopolskimi samorządami, przez obszar których przebiega trasa szlaku.
Samorządy podjęły decyzję o powołaniu koordynatora wielkopolskiej części szlaku. Będzie to kluczowa osoba lub instytucja, odpowiedzialna m.in. za współpracę z przedstawicielami poszczególnych obiektów. Koordynatora współfinansować będą również powiat średzki i gmina Dominowo. Oba samorządy wyłożą co roku po 3,5 tys. zł. (krzem)