Szpital Średzki kupił za 5,5 mln zł Hotel Szablewski. To właśnie w tym obiekcie Stowarzyszenie EDU XXI zamierza prowadzić ośrodek adaptacyjny dla repatriantów. Oczywiście, jeśli wygra konkurs ogłoszony przez pełnomocnika rządu
Hotel już od kilku miesięcy był na sprzedaż. Rodzina Szablewskich po wielu latach pracy w Środzie zdecydowała się na zamknięcie interesu w naszym mieście. Ostatnia cena, którą do jeszcze dziś było można zobaczyć na portalach sprzedaży nieruchomości, wynosiła 4,5 mln zł netto, czyli z podatkiem VAT 5,5 mln zł.
Trzygwiazdkowy hotel znajduje się na działce o powierzchni 7.730 m kw. Budynek składa się z trzech zasadniczych części - budynku hotelowego 4-kondygnacyjnego, przyległego do niego parterowy budynku SPA oraz przyległego do szczytowej ściany hotelu 3-kondygnacyjnego budynku restauracyjnego. Został wybudowany w latach 70. i gruntownie zmodernizowany w latach 2001-2008. W obiekcie jest 30 pokoi, sale bankietowe, restauracja. Operat szacunkowy, wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego w lipcu 2017 roku, szacował wartość nieruchomości na kwotę 6,3 mln zł.
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powiat wyraził zainteresowanie zakupem hotelu. W ostatnich tygodniach na pewno toczyły się negocjacje z rodziną Szablewskich. Podpisana została umowa przedwstępna, która znalazła się nawet we wniosku złożonym przez Stowarzyszenie EDU XXI w konkursie na prowadzenie ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów w Środzie. Pomysł bowiem był taki, aby hotel kupić chociażby na razie właśnie pod te potrzebny.
We wtorek przedstawiciele Szpitala Średzkiego z prezesem Filipem Waligórą podpisali z rodziną Szablewskich umowę na kupno hotelu. Szpital zapłaci za obiekt 4,5 mln zł netto, czyli 5,5 mln zł brutto. Skąd szpital wziął na to pieniądze?
O zakupie nieruchomości przez Szpital Średzki zdecydowało zgromadzenie właścicieli, czyli powiat i gmina Środa. Pieniądze w kwocie 4,5 mln zł pożyczył na ten cel szpitalowi samorząd powiatowy. Kwota ta została oprocentowana na 6 procent, a szpital ma ją oddać do budżetu powiatu do końca czerwca.
Z naszych informacji wynika, że powiat pożyczył szpitalowi pieniądze w własnego kredytu obrotowego. Stąd krótki termin pożyczki. Szpital musi także zabezpieczyć około 1 mln zł na podatek VAT, który trzeba zapłacić do 15 czerwca. Te pieniądze szpital będzie rozliczał i odzyska, ale najprawdopodobniej - jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji - będzie na razie musiał je pożyczyć. Od kogo? Mówi się, że może to być jedna ze spółek miejskich.
Dlaczego to szpital kupuje Hotel Szablewski? - Szpital ma jeszcze stare długi i szukamy możliwości dodatkowego zarabiania pieniędzy - mówi prezes Filip Waligóra.
Na razie, zaraz po zakupie nieruchomości, szpital wydzierżawił ją Stowarzyszeniu EDU XXI. W obiekcie kończy pracę hotel. Ostatnia impreza jest planowana na 2 czerwca, jednak pokoje są do dyspozycji EDU XX już praktycznie teraz.
Dla stowarzyszenia to bardzo ważne, gdyż ubiega się o możliwość prowadzenia w tym miejscu ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów. Ma tam przebywać nawet do 120 osób. Konkurs ogłosił Pełnomocnik Rządu do spraw Repatriantów. Poprzedni, o którym pisaliśmy już na łamach "Średzkiej", został unieważniony bez podania przyczyn. Pełnomocnik ponowił konkurs, a oferty mogą wpływać do 21 maja.
Stowarzyszenie EDU XXI startowało już w poprzednim konkursie, ale z naszych informacji wynika, że problemem był brak gwarancji do dysponowania lokalem na ośrodek. Tym razem takie gwarancje mają już zostać przedstawione.
Stowarzyszenie EDU XXI prowadzi obecnie szkoły w Brodowie, Pławcach i Jarosławcu, przedszkole Stokrotka, a także Szkołę Podstawową przy ul. Kosynierów w Środzie.
Zbigniew Król