Sporo gości przyszło na otwarcie jednej z najsłynniejszych w powiecie średzkim w ostatnich latach inwestycji. Bez wątpienia inwestycji bardzo potrzebnej, ale i kosztownej, o czym jednak w poniedziałek przynajmniej oficjalnie mówiono niewiele. W szpitalu byli marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, senator Piotr Gruszczyński, poseł Paweł Arndt, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Hanna Grunt, samorządowcy z całego powiatu, szefowie jednostek instytucji i służb mundurowych, księża, pracownicy szpitala, członkowie rad nadzorczych powiatowych spółek, Banku Nordea, przedstawiciele firmy Wegner, czyli realizatora inwestycji oraz mieszkańcy Środy.
Nowe skrzydło szpitala to nie tylko plan, których w okresie powojennym było kilka, ale to już jest fakt - mówił starosta Tomasz Pawlicki, który przypomniał też historię budowy szpitala. Marszałek M. Woźniak, gratulując realizacji inwestycji podkreślał, że jest to tym większy sukces, że inwestycja realizowana jest bez środków zewnętrznych.
Od poniedziałku gospodarzem obiektu jest już spółka Szpital Średzki - wszyscy widzieli, jak prezes szpitalnej spółki Zbigniew Hupało dostał klucze go obiektu od prezes spółki Powiatowe Centrum Rozwoju Ewy Andrzejewskiej, która realizuje inwestycję.
Obiekt poświęcił i z zewnątrz, i w środku biskup Zdzisław Fortuniak. Później wszyscy goście wyruszyli na zwiedzanie obiektu. Wnętrze wzbudziło sporo zachwytów, goście dopytywali się o przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, porównywali z innymi obiektami w Wielkopolsce. Był też czas na rozmowy i na inne tematy - o sytuację na rynku mleczarskim marszałek pytał prezes ŚSM „Jana" Marię Czwojdrak.
Wnętrze szpitala w poniedziałek po południu mógł zobaczyć każdy mieszkaniec powiatu w ramach drzwi otwartych. W sumie obiekt, od piwnicy aż po poddasze, zwiedziło kilkaset osób.
Nie wiadomo jednak, kiedy wreszcie uda się przenieść oddziały do nowego skrzydła. W tym tygodniu powinna dotrzeć decyzja wielkopolskiego sanepidu dotycząca spełnienia wszystkich wymogów epidemiologicznych, bowiem w czasie ubiegłotygodniowego odbioru były drobne uwagi i zalecenia. Zdaniem prezes Zb. Hupało, te drobiazgi szybko będzie można usunąć. Spieszyć się trzeba, bo firma Wegner jak najszybciej powinna rozpocząć prace remontowe w starym budynku.
A. Piątek
Nowy budynek w liczbach
3 141,4 m kw. - taka jest powierzchnia użytkowa nowego trzykondygnacyjnego skrzydła szpitala, które ze starym budynkiem połączone jest łącznikiem na każdej kondygnacji
693,77 m kw. - tyle powierzchni przebudowanej zostanie w starym obiekcie dzięki tej inwestycji
4 oddziały będą miały swoją siedzibę w nowym obiekcie:
oddział chirurgiczny z 36 łóżkami;
oddział ginekologiczno - położniczy, na którym będą m.in. 3 stanowiska do porodu, 8 łóżek na oddziale położniczym, 12 na ginekologicznym, 6 na patologii ciąży. Będzie też sala do cięć
14 łóżek będzie na oddziale dziecięcym (5 dla dzieci młodszych i 9 dla starszych)
4 łóżeczka i 3 inkubatory będą na oddziale noworodkowym
1 metr na sekundę - z taką prędkością jeżdżą windy w nowym obiekcie
106 okien jest w nowej części szpitala (24 w piwnicy, 28 na parterze, 30 na piętrze i 24 na poddaszu);
539 dni minęło od dnia przekazania budowy do dnia oficjalnego otwarcia obiektu, a to daje 12.936 godzin i 776 160 minut
9. 985.125,52 zł - tyle wyniosły wydatki związane z całą inwestycją do 16 września
2024 rok - przez 10 lat powiat spłacał będzie obligacje, które są głównym źródłem finansowania inwestycji szacowanej łącznie na ponad 12 milionów złotych